Faiz ikilemi

Giriş Tarihi: 17.7.2013

Dolmabahçe Zirvesi'nde faiz artırımı için iki farklı görüş ortaya çıktı. Bir grup "Geri adım atılmasın" diğeri "Kaçan parayı çekmek için şart" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tüm ekonomi kurmayları ile Dolmabahçe Ofisi'nde yaptığı toplantının ana konusunun "faiz" olduğu öğrenildi. Piyasalardan para çıkışı ve dövizdeki yükseliş masaya yatırılırken faize karşı nasıl bir politika izleneceği konusunda iki farklı fikir ortaya çıktı.

GERİ ADIM ATILMASIN

Toplantıda bir görüş faiz artırım talebinin piyasa kaynaklı olmadığını ve ekonomik- siyasi politikalara karşı uluslararası bir tepki olduğunu dile getirdi. Hem doların yükselmesine hem de faiz baskısına karşı mücadele etmenin şart olduğu, bunun Türkiye ekonomisinin direncini artıracağı belirtildi. Faiz yükseltmenin bu politikalardan vazgeçmek anlamına geleceği ve bunun için de çok erken olduğu dile getirilirken, "Bugün faiz yükselirse bundan sonra başka faiz artışları için müdahaleye açık oluruz" denildi.

KAÇAN PARA
İkinci görüş ise faizi artırmanın dövizin ateşini düşüreceğini belirtti. Türkiye'den çıkan paranın başka bir ülkeye gidebileceği, bu parayı döndürmek için fazla zaman olmadığı ifade edildi. Paranın çıkış trendinin kırılması için koridorda genişlemenin gerektiği savunuldu. Genişlemenin yabancı yatırımcıların beklentileri kadar yüksek olmasa da "güven" ihtiyacını karşılayacak kadar olmasının yeterli olacağı savunuldu. Piyasaların gazını almak için yapılması gereken hamlenin para çıkışını engelleyeceği belirtildi.

ARAŞTIRMA YAPILSIN
Faizin
artırılmamasını isteyenler 4 saatlik zirvede Merkez Bankası'nın yaptığı döviz satım ihalelerine de değindi. Bankanın 6.3 milyarlık döviz satışına rağmen doların ateşinin sönmemesinin nedenlerinin iyi araştırılması gerektiğine vurgu yaptı. Öte yandan, bütçenin ilk altı aylık performansına dikkat çekilerek, "Bütçe fazla verdi. Ekonominin acil faiz artışına ihtiyacı yok" denildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Faiz ikilemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN