Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İstanbul'da bir semte daha şok

Giriş Tarihi: 17.7.2013 10:36

Bağdat Caddesi'nden sonra bir lüks semt daha çürük çıktı. Söz konusu semtteki 100 bina üzerinde yapılan incelemede tek bir binanın dahi sağlam olmadığı ortaya çıktı. Bunun yanı sıra binalardan alınan numune betonların içinden çıkan cisimler ise nasıl bu hale gelindiğini gözler önüne serdi.

Kentsel Dönüşüm çalışmaları ülke genelinde her geçen gün daha fazla katılım ile tam gaz devam ederken, geçtiğimiz yıl Kasım ayında yayınlanan bir rapor İstanbul'un gözde lüks semtlerinin üzerinde yer aldığı Bağdat Caddesi'ndeki korkutucu tabloyu gözler önüne sermişti. Raporda, Bağdat Caddesi'nin neredeyse yüzde 80'nin yani 30 bin binadan 25 bin'in çürük olduğu tespit edilmiş ve bir an önce acilen yıkılarak yerine yenilerinin yapılması gerektiği belirtilmişti.

Haber7.com'dan Kenan Biter'in haberine göre; dönüşüm çerçevesinde ilçe ilçe yapılan tespitler büyük riskin sadece Bağdat Caddesi için geçerli olmadığını gözler önüne serdi. İstanbul'un en lüks semtlerinden biri olan Nişantaşı'nda durum Bağdat Caddesi'nden daha kötü çıktı. Çünkü 100 bina üzerinde yapılan incelemelerde tek bir binanın dahi sağlam olmadığı tespit edildi. Bu da binaların yüzde 80'nin 1974'ten önce yapıldığı semtte durumun ne kadar vahim olduğunu ortaya çıkarmış oldu.

Söz konusu binaların dayanıksız olmasının yanında alınan numunelerden çıkanlar da denetim elemanlarını çok şaşırttı. Numunelerden betonarme malzemelerin yanında tahta ve tuğla parçalarından düğme ve kaleme kadar beton içinde kullanılan malzemelerle uzaktan yakından ilgisi olmayan pek çok cisme de rastlanıldı.
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul'da bir semte daha şok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN