Yardımsever liginde üçüncü olduk

Türkiye insani yardımlara gelirinden en fazla pay ayıran üçüncü ülke oldu. Kalkınma İnsiyatifleri'nin raporuna göre geçen yıl yardımlara 1 milyar $ harcandı

Giriş Tarihi: 18.7.2013
Londra merkezli yoksullukla mücadele örgütü Kalkınma İnsiyatifleri "Küresel İnsani Yardımlar 2013" raporunu yayınladı. Türkiye, milli gelirinden insani yardımlara ayırdığı payda, Lüksemburg ve İsveç'in ardından dünya üçüncüsü oldu. Lüksemburg'un gelirinin onbinde 16'sını, İsveç'in onbinde 14'ünü, Türkiye'nin ise onbinde 13'ünü insani yardımlara ayırdığı belirlendi. Bu pay ile Türkiye, G-20 ülkeleri arasında milli gelirine oranla insani yardımlara en fazla pay ayıran ülke oldu.

1 MİLYAR DOLAR

Türkiye'nin geçen yıl Suriyeli sığınmacılar başta olmak üzere 1 milyar doların üzerinde insani yardımda bulunduğu kaydedildi. Bu rakamla Türkiye'nin AB kurumları dahil dünyadaki tüm hükümetlerin gerçekleştirdiği toplam 12.9 milyar dolarlık insani yardımın yüzde 8'ini tek başına yaptığı vurgulandı.

BÜYÜKLER GERİDE KALDI

Raporda, Türkiye'nin bu rakamla geçen yıl, ABD'nin 3.8 milyar dolar, Avrupa Birliği kurumlarının 1.9 milyar dolar ve İngiltere'nin 1.2 milyar dolarlık yardımlarının ardından 4'üncü sırayı aldığı ifade edildi. Türkiye'yi 784 milyon dolarla İsveç takip etti. Dünyanın en büyük ekonomilerinden Almanya insani yardımlara 757, Japonya 606 ve Fransa 408 milyon dolar ayırmakla yetindi. Suudi Arabistan'ın yardımları 90, Brezilya'nın 54, Rusya'nın 50, Çin'in 27, Hindistan ve Meksika'nın ise 1 milyon dolarda kaldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yardımsever liginde üçüncü olduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN