Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ehliyet almak daha kolay olacak

Bosch'un Türkiye temsilcisi Steven Young, 10 yıl içinde araçların etraftaki şartları kontrol ederek kendini sürebilecek hale geleceğini belirterek; "Kazaları azaltmayı hedefliyoruz. Ehliyet almak daha kolay olacak. Bu uygulama faaliyete geçerse trafik polisi olmayacak" dedi.

Giriş Tarihi: 19.7.2013 14:42
Steven Young, Hilton Otel'de düzenlenen etkinlikle gazetecilerle bir araya gelip gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bosch'un yeni yatırım ve hedefleri hakkında bilgiler veren Young, basın mensuplarının sorularını da cevapladı.

Otomatik park sistemleri çalışmalarının son denemelerinde olduğunu anlatan Young, 2014 sonu veya 2015 yılında bütün arabaların bu özelliği alabilecek hale geleceğini ifade etti.

Özellikle sürücüsüz araçlar üzerinde çalıştıklarını belirten Bosch Türkiye Temsilcisi Young, şunları söyledi:

"Ehliyet almak çok kolay olacak. Artık tam otonom sürüşler de başlıyor. Bu sürüş Bosch'un başlattığı bir terminoloji. Yani sürücüsüz araç. Tamamen aracın kendisini kontrol edip sürme özelliğinden bahsediyoruz. Şu anda bu uygulamayı aracınızda 0-50 kilometre sürat için alabilirsiniz. Yoğun trafikte 'dur kalk' uygulamalarında bu başladı. Buna yarı otonom sürüş diyoruz. Her sene teknoloji geliştikçe araçlarda bu uygulamanın daha gelişmiş bir halini göreceğiz. Belli bir zaman sonra o da çok fazla uzak olmayacak kanaatimce. 10 yıl içinden bahsediyoruz, araç artık tamamen etraftaki koşulları sürekli kontrol edip ve ani gelişmeleri de dikkate alarak kendini sürebilecek bir hale gelecek. Teknik olarak bahsediyorum, Dalıyısı ile bir gün gelecek ki araçlarımız bize ihtiyaç olmadan kendilerini istediğimiz yere götürebilecek. Kazaları azaltmayı hedefliyoruz. Bu aynı zamanda birçok avantajı getirecek. Hayatımızı muazzam değiştirecek. Düşünün şoför olmadığımız zaman hayatımızda olan bazı şeyler olmayacak. Mesela trafik polisi olmayacak"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ehliyet almak daha kolay olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN