Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş adamlarından Başçı'ya 'faiz' çağrısı

Giriş Tarihi: 19.7.2013
İş dünyasının temsilcileri, Merkez Bankası'nın 23 Temmuz'da yapacağı Para Politikası Kurulu Toplantısı (PPK) öncesi "Faizi çok yükseltme" mesajı verdi.

DENGELER KORUNSUN
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çağlar, PPK'da faizlerin yeteri kadar artırılacağına inandığını belirterek, "Merkez Bankası'nın faizleri çok yükseltmeyecek bir çözüm bulacağına inanıyoruz. Ne 50 baz puan gibi piyasaya yeterli mesaj vermeyecek adımlar atılmalı, ne de 300 baz puan gibi dengeleri bozacak yüksek artırımlar yapılmamalıdır. Faiz koridorunun genişlemesi pratikte piyasadaki işlemlerin koridorun üst sınırına yakın gerçekleşmesine neden olacak" diyerek iş dünyası olarak beklentilerini dile getirdi.

ÖLÇÜLÜLÜK ŞART
TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral de benzer yönde açıklamalarda bulundu. Meral, "Merkez Bankası'nın şu ana kadar gerçekleşen proaktif ve ölçülü para politikalarının isabetli olduğunu görüyoruz" dedi. İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kopuz ise "Merkez Bankası rüştünü daha önce ispat etmiştir, iş dünyası olarak Merkez Bankası'na güveniyoruz" şeklinde konuştu. Merkez Bankası Erdem Başçı, doların 1.97 lira seviyesine çıkmasının ardından önümüzdeki hafta salı günü yapılacak PPK'da faiz artırımına gidileceğinin sinyalini vermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş adamlarından Başçı'ya 'faiz' çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN