Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ticari kredi faizi düşecek

Esnafın kredi kartı ve faizine düzenleme geliyor. Merkez, ticari kredi kartı faizlerine limit getirecek. Ticari kredilerin faizi de düşürülecek

Giriş Tarihi: 20.7.2013
Hükümet esnafa yönelik iki düzenlemeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. G-20 toplantıları için Moskova'ya giden Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Merkez Bankası'nın ticari kredi kartlarına limit getireceğini belirterek, "Ticari kredilerde de banka maliyetlerini düşürücü adımlar konusunu gelecek hafta Finansal İstikrar Komitesi'nde ele alacağız" dedi.

YETKİ MERKEZ BANKASI'NDA

Babacan şöyle konuştu: "Çalışmalarda ilk göze çarpan, borçlu cari hesap olarak adlandırılan çok kısa vadeli ticari kredilerde faizlerin aylık yüzde 5-6 gibi çok yüksek oranlarda gitmesiydi. Bununla ilgili Merkez Bankası'na yetki verdik. Limit getirildi. İkinci bir konu, esnafın sık kullandığı ticari kredi kartlarının faizleridir. Bununla ilgili de son Torba Kanun'da düzenleme yaptık. Merkez Bankası, kredi kartı faizlerine limit getirme yetkisini kanun onaylanınca almış olacak." Babacan, bu iki adımın ticari kredilerin ortalama faizinde ciddi bir düşüşü beraberinde getireceğini söyledi.

BDDK ÖNERİ SUNACAK

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun Finansal İstikrar Komitesi Toplantısı'nda bankaların ayıracakları genel karşılık oranlarında ticari kredilerin toplam kredilere oranına göre bir farklılaştırmaya gidilmesini önereceği belirtiliyor. Toplantıdan ticari krediler/ toplam krediler oranını belli bir yüzdenin üstünde tutan bankaların genel karşılık oranlarını farklılaştırma kararı çıkabileceği söyleniyor. ANKARA

1 MİLYAR DOLAR GELDİ
Kredi kartı tartışmalarına da değinen Babacan, "Kredi kartı bir borçlanma aracı değil, ödeme kartıdır" dedi. Babacan, Merkez Bankası'nın hafta başında yaptığı açıklamalarla bu hafta 1 milyar doları aşkın giriş yaşandığını söyledi. Merkez Bankası'nın bağımsızlığına da dikkat çeken Babacan, 23 Temmuz'daki Para Politikası Kurulu öncesinde "Banka bütün görüşleri dinler, analizleri çıkarır, doğrusu ne ise onu yapar" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ticari kredi faizi düşecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN