Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mısır siparişi Türkiye'ye kaydı

Mısır'da darbe sonrası başlayan karışıklık ve Bangladeş'teki tekstil fabrikalarında ç��kan yangınlar, Avrupalı alım gruplarını Türkiye'ye yönlendirdi. Binlerce sipariş Türkler'e emanet

Giriş Tarihi: 21.7.2013
Mısır'da Muhammed Mursi'nin darbeyle iktidardan indirilmesi en çok tekstilcileri etkiledi. Ucuz üretim için Mısır'ı seçen Avrupalı alım grupları iç karışıklıklar nedeniyle rotayı Türkiye'ye çevirdi. Türk üreticilere verilen siparişlerin artmasında Bangladeş'te güvenlik önlemlerinin yetersizliği nedeniyle çıkan fabrika yangınları da etkili oldu.

İHRACATÇIYA YARADI
Bu iki ülkeden 30 bin ve üzeri adetlerde aldıkları basic (temel) ürünleri Türkiye'de yaptırmaya başlayan Avrupalılar, ihracatçının da yüzünü güldürdü. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Gültepe, Avrupalı markaların mağazalarında sürekli bulundurdukları tişört ve pantolon gibi hızlı moda ürünlerini Türkiye'ye kaydırdıklarını açıkladı. Gültepe, "Bu döneme kadar fashion yani moda ürünler istiyorlardı. Artık adetleri yüksek ürünler için fiyat istiyorlar. Üretim de başladı" dedi. Gültepe, Mısırlı üreticilerin teslimatı geciktirdiğini söyledi. İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi ise, Avrupa'da Mısır'daki üretimle ilgili güvensizlik oluştuğunu belirtti.

KURLAR TAKİP EDİLİYOR
İhracatta döviz kurlarındaki artışın da pozitif etkisi görülmeye başlandı. Avrupalı alım gruplarının Türkiye'deki kurları takip ettiğini aktaran Gültepe şöyle konuştu: "Onlar için de Türkiye'de üretim kârlı hale geldi."

İHRACATTA 17 MİLYAR $'I AŞARIZ
Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Cem Negrin, bu yıl hedefledikleri 17 milyar dolarlık ihracat rakamının üzerine çıkacaklarını açıkladı. Negrin, "2013'ü 17 milyar 300 milyonla kapatırız" dedi. Kur artışının etkisini görmeye başladıklarını belirten Negrin, Avrupa'nın yüzde 7 oranındaki alımını Türkiye'den gerçekleştirdiğini kaydetti. Negrin, Avrupa'daki iç tüketimde yavaş yavaş krizin etkisinin azaldığını kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mısır siparişi Türkiye'ye kaydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN