SPK'dan genel kurul tebliğ taslağı

Giriş Tarihi: 22.7.2013 11:35

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) halka açık ortaklıklar için "Genel Kurullar, Vekaleten Oy Kullanılması ve Çağrı Yoluyla Vekalet Toplanması Tebliğ Taslağı" yayımladı.

SPK tarafından yapılan açıklamada, taslakta temel olarak; halka açık ortaklıkların genel kurullarına, genel kurula çağrıya ve genel kurul gündemlerine ilişkin usul ve esasların Sermaye Piyasası Kanununa eklenen yeni hükümler dikkate alınarak Tebliğ ile düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada, "Azlığın genel kurul gündemine karar taslağı ekletme hakkını kullanmasına ilişkin uygulama esasları belirlenmektedir. Azlığın karar taslağı ekletme hakkı, yönetim kurulu üyeleri ve/veya bağımsız denetçinin seçimi dahil olmak üzere tüm gündem maddeleri ve gündeme eklenmesi talep edilen diğer konular için getirilmektedir" denilerek, tebliğ taslağı ile halka açık ortaklıklar tarafından gündem ile birlikte ilgili gündem maddesine ilişkin karar taslaklarının da ilanı yükümlülüğü getirdiği vurgulandı.

Açıklamada ayrıca çağrı yoluyla vekalet toplanması düzenlenmesinin kapsamının genel kurul gündeminde yer alan tüm hususları içerecek şekilde genişletildiği ve Kurul'a başvuru zorunluluğunun kaldırıldığı belirtilerek, yönetim kontrolünü elinde bulundurmayan kişiler tarafından çağrı yoluyla vekalet toplama girişiminde bulunulması durumunda, ilgili ortaklığın yönetim kurulunun da temsilci vasıtasıyla çağrı yoluyla vekalet toplayabilmesine imkan sağlandığı bildirildi.

Tebliğ taslağı ile elektronik genel kurulların yürütülmesi ve elektronik ortamda vekalet verilmesinin uygulama esasları da belirlenirken, fiziki genel kurullarda yazılı olarak oy kullanma zorunluluğu azlık talebi ve vekaletle çağrı toplanması durumlarıyla sınırlandırıldı.

Açıklama ile ilgili tarafların söz konusu Tebliğ Taslağına ilişkin görüş ve önerilerini 23 Ağustos 2013 tarihine kadar ofdvekalet@spk.gov.tr e-posta adresine ya da Kurul'a yazılı olarak gönderebilecekleri ifade edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
SPK'dan genel kurul tebliğ taslağı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN