Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez frene dokundu

Merkez, 21 ay sonra yeniden faiz silahına sarıldı. Koridoru genişleten banka 75 baz puanlık artış yaptı. Bankalara likiditeyi kıstı

Giriş Tarihi: 24.7.2013
Merkez Bankası 21 ay sonra yeniden faiz silahına sarıldı. Dövizdeki artışı durduramayınca geçtiğimiz hafta faizi artıracağını ilan eden banka, beklentilerin üstünde karar aldı. Gecelik faizi 75 baz puan yükseltti. Enflasyondaki yükselişe göre 'ek sıkılaştırma yapabilirim' mesajıyla da yeni faiz artırımları için piyasaya sinyal verdi. 6.3 milyar dolarlık döviz satışıyla kuru 2 kuruş indiren banka, faiz artırımıyla dolara etki edemedi. Para Politikası Kurulu dün kritik toplantısını yaptı. Alınan kararla, gecelik borç verme faiz oranı yüzde 6.5'ten 7.25'e yükseltildi. Politika faizi yüzde 4.5, gecelik borç verme faizi ise yüzde 3.5'te sabit tutuldu. Piyasa yapıcısı bankalara repo imkânıyla tanınan borçlanma faiz oranı da yüzde 6'dan 6.75'e çıkarıldı. Geç likidite penceresi uygulaması çerçevesinde borç verme faiz oranı da yüzde 9.5'ten 10.25'e yükseltildi.

PARAYI KESEBİLİR

PPK'dan sonra yapılan açıklamada döviz satım ihalelerinin durdurulacağı ve piyasa yapıcı bankalara likidite verilmeyeceği de duyuruldu. Merkez, en çok parayı piyasa yapıcılara veriyordu. Bundan sonra haftalık ve aylık ihalelerde yaptığı fonlama belirleyici olacak. Merkez, bu ihalelerde isterse piyasadaki likiditeyi sıkabilecek.

1.25 PUAN ARTIŞ
Merkez Bankası'nın faiz koridorunu artırma kararından önce piyasa yapıcısı bankalar yüzde 6.5'lik üst limitin 50 puan altında fonlanıyordu. Dünkü karar sonrasında finansal oynaklığın arttığı günlerde piyasa yapıcıları yüzde 7.25'ten para alacak. Yani ek sıkılaştırma günlerinde piyasa yapıcıların fonlama maliyeti karar öncesi duruma göre 1.25 puan artacak. Bankalar daha pahalı para bulacağı için kredi faizlerini de tırmandıracaklar.

ENFLASYON KORKUSU
PPK açıklamasında şöyle denildi: "Sermaye akımlarında zayıflama gözleniyor. Kredi artış oranları referans değerin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Petrol ve döviz kurlarındaki oynaklık kısa vadede enflasyonu olumsuz etkileyecek. Enflasyon görünümü orta vadeli hedeflerle uyumlu olana kadar para politikasının temkinli duruşu korunacak. Gerektiğinde ek parasal sıkılaştırmaya gidilebilecektir."

FAİZ KARARI İŞ DÜNYASINI İKİYE BÖLDÜ

ASO Başkanı Nurettin Özdebir:
Bence artışa gerek yoktu
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, faiz koridorunun üst bandında yapılan artışı "Bu, piyasayı ne coşturacak ne de küstürecek bir artıştır. Aslında bu artışa gerek de yoktu" sözleriyle değerlendirdi. Özdebir, sanayiciler olarak faizler ve kredi maliyetlerindeki artıştan rahatsız olduklarını belirtti. ASO Başkanı, koridorun üst bandının yükseltilmesinin pratikte sonuç doğurmayacağını dile getirdi.

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
Dövizdeki oynaklık biter
Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Tüm dünyada faizlerin arttığı bir dönemde Merkez Bankası'nın bu beklentileri karşılamasının, piyasalardaki öngörülebilirliği daha da artırdığına ve belirsizlikleri kısa vadede ortadan kaldırdığına inanıyoruz" dedi. Büyükekşi, faiz kararının döviz kurlarındaki oynaklığı azaltacak bir etki yapmasını beklediklerini söyledi.

İTO Başkanı İbrahim Çağlar
Dengeli bir artırım yaptı
İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar, Merkez Bankası'nın her zamanki gibi dengeli bir müdahale yaptığını belirterek, "Merkez Bankası, 'piyasayı kendi haline bırakmam' sinyali vererek, lirada çok fazla değer kaybına izin vermeyeceğini gösterdi. Karar bizlerin de beklediği gibi çıktı. Merkez Bankası dengeli bir artırımla hem müdahale yaptı hem de müdahalenin şiddetini düşük tuttu" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez frene dokundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN