Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara borcunu taksit taksit ödeyecek

Bakanlar Kurulu, Ankara Büyükşehir Belediyesinin 31 Aralık 2004 tarihi itibarıyla Hazine Müsteşarlığına olan borçlarının takas, mahsup ve kesinti işlemine tabi tutulmasına dair Belediye Uzlaşma Komisyonu kararını onayladı. Konuya ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazetenin bugünkü sayısında yayımlandı.

Giriş Tarihi: 25.7.2013 11:59
Buna göre, 6111 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve Diğer Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un 167. maddesinde yer alan, 10 Temmuz 2004 tarihli ve 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun Geçici 3. maddesi kapsamında daha önce uzlaşmaya girmemiş olan büyükşehir belediyeleri ve bağlı idareleri ile Hazine Müsteşarlığına borcu olan ve üyeleri belediyelerden oluşan mahalli idare birliklerinin, bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren 30 gün içinde başvurmaları halinde borç ve alacakları 5216 sayılı Kanunun Geçici 3. maddesi kapsamında takas ve mahsup edilir hükmü çerçevesinde Ankara Büyükşehir Belediyesinin Belediye Uzlaşma Komisyonuna yaptığı başvuru incelendi.

İnceleme sonucunda, Ankara Büyükşehir Belediyesinin, Hazine Müsteşarlığına olan toplam 1 milyar 41 milyon 599 bin 231,57 liralık borcun (296 milyon 967 bin 648,57 lira anapara ve 744 milyon 631 bin 583 lira düşük olan değerleme tutarı) ilgili mevzuat kapsamında Belediyeye genel bütçe vergi gelirlerinden her ay ayrılacak paylardan Maliye Bakanlığı ve/veya İller Bankasınca kesilerek Hazine Müsteşarlığına ödenmesine karar verildi. Kesinti işlemlerine, bugünden itibaren başlanacak.

Öte yandan, karar kapsamında Ankara Büyükşehir Belediyesinin uzlaşma kapsamına alınan borç ve alacakları için tatbik edilmiş hacizler, herhangi bir işleme gerek kalmadan alacaklı kuruluşlar tarafından kaldırılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara borcunu taksit taksit ödeyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN