Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Farklı bir sanayi algısı...

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayınlanan 2012 Yılı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu raporu, İSO’nun yeni Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından açıklandı. 45 yıldır yayınlanan ve Türk sanayisinin genel fotoğrafını ortaya koyan rapor, her yıl kamuoyunca büyük bir merakla bekleniyor. Bu yıl da öyle oldu.

Giriş Tarihi: 25.7.2013 09:18 Güncelleme Tarihi: 25.7.2013 09:18
İlknur Menlik
ilknur@gidahatti.com

Rapora göre, 500 büyüğün üretimden satışları bir önceki yıla göre yüzde 9,2'lik bir artışla 353 milyar 699 milyon TL'ye çıktı. İstihdamda da yüzde 3,7'lik artış yaşandı. En fazla istihdam artışı yaşanan sektörlerden birinin gıda sektörü olması ise beni ayrıca sevindirdi.

Rapor, geçen yıl kar eden şirket sayısı artarken, zarar eden firma sayısının azaldığını da gösteriyor. 437 şirket bilançolarına 26,9 milyar lira kar yazarken, 63 şirket 2,7 milyar lira zarar yazmış. 2011 yılında yaklaşık 4 şirketten biri bilançosuna zarar yazmıştı. Bu nedenle geçen yıl zarar eden şirket sayısının 63'e inmesini sevindirici bir gelişme olarak kaydetmek lazım. Ancak sanayi devlerinin karlarının büyük kısmını faaliyet dışı gelirlerden elde etmeleri ve bunun da kur kaynaklı olması dikkat çekici. Uzmanlara göre 2012 yılı başında bugünkü rakamlara yakın olan dolar kurunun yılın sonuna doğru düşmesi bilançolara kar olarak yansıdı. Ama bunun sanal bir artış olduğunu hemen söylemek lazım.

Esasen İSO Başkanı Bahçıvan da sanayinin gerçek faaliyetinden para kazanması gerektiğine vurgu yaptı. Başkanın dikkat çektiği bir başka husus ise şirketlerin borç/özkaynak oranında yüzde 134'lere varan yükseklik oldu. Bu tabloda, şirketlerin faaliyetleri dışında gelirler elde etmeleri iyidir ya da kötüdür tarzı bir yorumda bulunmak istemem ancak özellikle sanayi şirketlerinde üretimden bir kar elde edilmiyorsa bu noktada bir sıkıntı olduğu da herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Keza ilk 500'ün ihracat artışının binde 6'da kalması da 2013 yılı ihracat hedefinin tutturulması konusunda soru işaretleri yaratıyor. Ancak Hükümet kanadı bu konuda yeni girişimlerin hazırlığı içerisinde. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, raporun yayınlanmasının hemen ardından, ihracatçılara yönelik yeni bir destek mekanizması üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Çağlayan, yatırım ortamının iyileştirilmesi, sanayicinin rekabet gücünün artırılması ve girdi maliyetleri konusunda yeni düzenlemeler yapılacağını da ifade etti.

Öte yandan 2008'den bu yana devam eden küresel krizi düşündüğümüzde ve Türkiye'nin geçen yıl beklentilerin altında yüzde 2,2 büyüdüğünü de hesaba kattığımızda bu verilerin oldukça olumlu olduğunu da eklemek lazım. Ancak Türkiye'nin tam anlamıyla bir sanayi ülkesi olması için teknolojisini geliştirmesi, Ar-Ge'sini güçlendirmesi ve katma değerli üretimini arttırması gerekiyor. Zannederim bu da farklı bir sanayi algısından geçiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Farklı bir sanayi algısı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN