Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi, kartı yavaşlattı

Gezi Parkı protestoları kredi kartına da fren yaptırdı. Haziran ayında kartla yapılan alışveriş tutarındaki büyüme kan kaybetti. 2011-2012 arasında % 26 olarak gerçekleşen rakam % 15 oldu

Giriş Tarihi: 26.7.2013
Gezi Parkı protestoları kartla alışverişi de etkiledi. Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) verilerine göre, kartla yapılan alışveriş tutarındaki büyüme yavaşladı. Haziran 2011'de kartla yapılan alışveriş tutarı 22.5 milyardı. 2012'nin aynı döneminde bu rakam yüzde 26 artarak 28.5 milyar liraya ulaşmıştı. Ancak bu yıl protestoların yaşandığı haziran ayında kartla yapılan alışveriş tutarı 32.7 milyar oldu. Yani bir önceki yıla göre büyüme sadece yüzde 15 oranında gerçekleşti. Bu oran son üç yılın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti. 2013'ün ilk yarısı itibarıyla Türkiye'de banka kartı sayısı 95.8 milyon adede çıkarken, kredi kartı sayısı da 56.5 milyona ulaştı.

BANKA KARTI 1.9 MİLYAR TL

Haziran 2013 döneminde banka kartları ile gerçekleşen alışveriş hacmi 1.9 milyar TL seviyesine ulaşırken, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 36'lık artış oldu. Kredi kartıyla nakit çekimlerde ise işlem adedi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1 oranında azaldı. BKM verilerine göre son dört ayda yüzde 30'un üzerinde büyüme oranına sahip olan internetten yapılan kartlı ödeme tutarı da haziranda, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 büyüdü.

TURİZMİDE ETKİLEDİ
Gezi Parkı protestoları haziranda Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısını da etkiledi. Geçen ay yabancı ziyaretçi sayısındaki artış hızı, kasımdan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Gezi Parkı protestolarının yaşandığı haziranda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4.93 arttı. Turizm Bakanlığı'nın verilerine göre turist sayısı haziranda 4.07 milyon kişi olurken, ilk altı ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.35 artarak 14.55 milyona ulaştı.

BAŞVURU YÜZDE 59.8 AZALDI
Türkiye Bankalar Birliği'nin ikinci çeyrek verilerine göre, internetten yapılan kredi kartı ve ek kart başvurularının işlem adedi, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 59.8 azaldı. Bu dönemde 242 bin işlem yapıldı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi, kartı yavaşlattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN