Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin Central Park'ı

Haliç Yat Limanı Kompleksi ihalesinin ardından gözler son yılların en büyük gelişimini gösteren Haliç bölgesine çevrildi. Haliç'e 2007 yılında yatırım yapan kuruluşlardan Amplio Emlak Yatırım'ın Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, Haliç'in gün geçtikçe New York'taki Central Park'a benzediğini belirterek, "Burası bütün şehre hizmet edebilecek bir nokta. Haliç'e yatırımların arkası kesilmeyecek" dedi.

Giriş Tarihi: 26.7.2013 12:59
Helikopterde Haliç'e ilişkin sorularını yanıtlayan Babaoğlu, "Haliç'e kuş bakışı baktığımda potansiyel olarak New York'taki Central Park'a benzetiyorum. Çünkü şehrin ortasındaki bu vahada hem üniversiteleri, hem konutları hem otelleri hem eğlence alanlarıyla burası bütün şehre hizmet edecek bir alan" diye konuştu.

Birkaç yıl önce kötü kokusu nedeniyle yakınından dahi geçilemeyen Haliç'e birçok uluslararası yatırımcının ilgi göstermesini değerlendiren Babaoğlu, "Buranın bu değeri kazanmasının en önemli etkeni hükümetin odaklanıp, 'Ben bu bölgeye bu altyapı yatırımlarını yapacağım ve burayı yeniden şehre kazandıracağım' demesi oldu. Ve verdikleri sözleri de tuttular. Biz yatırımcı olarak bunu en önemli unsur olarak görüyoruz. Nedir mesela? Haliç'e deniz suyu vereceğiz dediler, deniz suyu geldi, tünel yapacağız dediler tünel açıldı, Haliç'ten 7 dakikada Dolmabahçe Sarayı'na bağlanıyorsunuz. Verilen sözler yerine getirildiği için de yatırımların şu anda arkası kesilmeyecek" değerlendirmesinde bulundu.

Uluslararası yatırımcıların Haliç'te yatırım için fırsat kolladığını dile getiren Babaoğlu, "Yurtdışındaki yatırımcı dostlarımızın hepsi benden şu anda 'Aman ben şu anda nasıl Haliç'te herhangi bir aktivitenin içersinde oluruz, bize lütfen yol gösterin' diyor."


"GEÇMİŞİN GETİRDİĞİ ÇARPIK YAPILAŞMALAR ÇOK SÜRATLİ BİR ŞEKİLDE DÖNÜŞECEK"

Yeni yasalaşan Afet Yasası'nın da etkisiyle Haliç'teki kentsel dönüşümün çok daha hızlı ilerleyeceğine işaret eden Babaoğlu, "Tabii ki geçmişin getirdiği çarpık yapılaşmalar var. Bunlar da kentsel dönüşümle birlikte, özellikle en son çıkan Afet Yasası'nın getirdiği kolaylıklarla çok süratli bir şekilde dönüşecek. Central Park'ın çevresi nasıl büyük bir değerdeyse, Haliç'in çevresi de aynen o şekile gelecek. Bütün İstanbullular ve Türkiye için örnek bir yaşam alanı haline gelecek" ifadelerini kullandı.

Haliçport yatırımınında ihalenin yapılmasının ardından, bölgeye ilişkin son kaygıların da giderildiğine değinen Baboğlu, Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesini 1 milyar 346 milyon dolarlık teklifle kazanan Sembol Uluslararası Yatırım-Ekopark Turizm-Fine Otelcilik ortak girişimi de tebrik etti.


"HALİÇ İÇİN BU DAHA BAŞLANGIÇ"

Hilton, Amplio gibi büyük şirketlerin, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve AK Parti İstanbul İl Başkanlığı gibi önemli kuruluşların bulunduğu Haliç'in gelecek vaadeden bir bölge olduğunu yineleyen Babaoğlu, şöyle devam etti:

"Binlerce senedir çok önemli bir merkez olmuş Haliç yeniden layık olduğu yere geliyor. 50-60 sene bir uyku döneminde kalmış. Fakat son senelerde yapılan bütün yatırımlar burası layık olduğu yere gelme aşamasında."


TAMİNCE: "ÖYLE ÖNEMLİ BİR TURİZM PROJESİ GELİŞTİRELİM Kİ İSTANBULUMUZA 1 MİLYON İLAVE TURİST GELMİŞ OLSUN"

İstanbul Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi ihalesinde en yüksek teklifi veren Sembol Uluslararası Yatırım-Ekopark Turizm-Fine Otelcilik Ortak Girişim Grubu adına açıklama yapan Rixos Otelleri Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, Turizmde önemli işler ortaya koyduklarına dikkati çekerek, şu açıklamayı yapmıştı:

"Dünyanın en önemli şehri İstanbul'un tarihi yarımadası ile karşı karşıya belki de tarihin en değerli ticaret alanı içerisinde yer alan Golden Horn da denilen Haliç'te yapacağımız projeyi çok önemli bir vizyonla ülkeye kazandıracağız. Bölge tarihin adeta göbeğinde bir mekan. İstiyoruz ki insanlar 'çocuklarıma da torunlarıma da helal olsun, böyle güzel bir şey kazandırıldı İstanbul'a' desinler."

Tamince, bölgenin gelişmeye müsait olduğunu belirterek, kendilerinin projeyi doğru geliştirmesi durumunda diğer alanların da ona göre yapılanacağına işaret etmişti.

Türkiye ve İstanbul'un yapacakları gibi büyük çapta projelere layık olduğunu dile getiren Tamince, "Öyle önemli bir turizm projesi geliştirelim ki İstanbulumuz'a 1 milyon ilave turist gelmiş olsun" ifadeleriyle bölgeye ilişkin vizyonunu açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin Central Park'ı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN