Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IMF: Faizi indir

Giriş Tarihi: 27.7.2013

IMF, faizleri düşürmesi için Avrupa Merkez Bankası'na yüklenmeye devam ediyor. Duraklama ve işsizlik korkusu üzerine Avrupa’nın genişlemeci politikalara gitmesi isteniyor. Dünya genelinde Endonezya ve Rusya dışında tüm ülkeler büyümek için faizleri indirdi

Uluslararası Para Fonu (IMF) Avrupa'ya faiz konusunda baskı yapmaya devam ediyor. Euro Bölgesi'nde büyümenin düştüğüne, işsizliğin arttığına dikkat çeken IMF, faiz indirimi istedi. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ek parasal gevşeme ile talebi desteklemesi gerektiği belirtilirken "Daha fazla faiz indirimi, negatif mevduat faizi talebini destekleyecektir" yorumu yapıldı.

GENÇ İŞSİZLİK ZARAR VERİYOR

Toparlanmaya rağmen Euro Bölgesi'nde özellikle genç işsizliğin kaygı verici olduğunu da belirten IMF, şu açıklamayı yaptı: "Rekor seviyelere çıkan genç işsizlik uzun vadeli risk yaratıyor ve potansiyel büyümeye zarar veriyor. Ayrıca reformlar Avrupa Para Birliği'nin mimarisini de destekler." Avrupa, ABD ve Japonya başta olmak üzere dünya genelinde faizlerdeki düşüş büyümeyi de destekliyor. Avrupa'dan iyi haberler gelmeye başladı. Avrupa Komisyonu, Fransa, İspanya, Polonya, Portekiz, Hollanda ve Slovenya'ya bütçe açıklarını Avrupa Birliği içinde izin verilen sınırlara indirmeleri için daha fazla zaman verdi.

2014 BÜYÜMEYE GEÇİŞ YILI
Avrupa genelinde tüketici güveni ve büyümede olumlu gelişmeler yaşanırken, komisyon da son yayınladığı raporda 2013'ün ikinci yarısını toparlanma dönemi ilan etti. AB Komisyonu, ikinci yarı ve 2014'ü ise büyümeye geçiş yılı olarak öngördü.

YATIRIM VE TÜKETİM BÜYÜTECEK
Avrupa Komisyonu Genel Direktörü Marco Buti, AB ekonomisinin yavaş toparlandığını ve 2013'ün ilk yarısında istikrar adımları attığını belirtti. Yatırım ve tüketimin büyümeyi yukarı çekeceği belirtilirken iç talepteki canlanmanın yüksek olmayacağının altı çizildi. Ayrıca borçlanma maliyetlerindeki azalışın da bütçelerde dengeyi sağlayacağı belirtiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IMF: Faizi indir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN