Kültür ve gastronomi rekora koşuyor

Giriş Tarihi: 27.7.2013

Türkiye'de kültür ve gastronomi ekonomisinde patlama yaşanıyor. Kültürün büyüklüğünün 60 milyar dolara, gastronominin ise 9 milyara ulaşması bekleniyor. Şikeye bulaşan futbol ekonomisi kan kaybederek 600 milyon euroya geriledi

Türkiye'de şimdiye kadar ölçülmeyen kültür, gastronomi ve futbol endüstrisini araştıran Türkiye Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK), ilk araştırma sonuçlarını açıkladı. Bu yıl için tahmin edilen kültür harcamasının tutarı 60 milyar dolar. Son yılların atak yapan sektörlerinden yeme-içmenin büyüklüğü ise 9 milyar liraya ulaşmış durumda. Futbol endüstrisi ise 600 milyon euroluk büyüklüğüyle açık ara önde. TAVAK Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, Türkiye'de şimdiye kadar ölçümü yapılmayan üç alana el attı: Kültür, gastronomi ve futbol ekonomisi. Contemporary Istanbul işbirliğiyle yapılan ilk araştırma ise "Türkiye'de Kültür (Kreatif) Sektörünün Boyutları" oldu. İstanbul'da 70 bin kişilik kapasiteye sahip 3 bin 500 mekan bulunduğunu söyleyen Şen, "Toplam ciroları 6-7 milyar TL civarında. Yan sektörleriyle birlikte rakamın 9 milyar liraya ulaşacağını öngörüyoruz" dedi. Araştırmanın ilk bilgilerine göre en fazla ciro yapan 10 restoranın toplam cirosu 156 milyon TL.

11 ANA İŞKOLU
Çalışmaya yayıncılıktan mimariye kadar uzanan 11 ana iş kolu ve 47 alt dal dahil edildi. Araştırma sonuçlarına göre, kültür ekonomisinin Türkiye'de ulaştığı rakam 2011 yılı için 46.1 milyar dolar. Prof. Dr. Faruk Şen, bu rakamın 2013 için 60 milyar dolara ulaşacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Şike futbol endüstrisine büyük darbe indirdi
90 bin TL'ye mal olan bu araştırmanın ardından futbol sektörüyle ilgili ikinci araştırma gelecek. Prof. Dr. Faruk Şen, eylül ayında sonuçları açıklanacak "Futbol Ekonomisi Araştırması"nın ilk verilerini de paylaştı. Avrupa ölçeğinde yıllık cirosu 15.6 milyar euro olan sektörün Türkiye'deki büyüklüğünü 600 milyon euro olarak açıklayan Şen, "Türkiye futbol endüstrisi Avrupa'nın yüzde 4'ünü oluşturuyor. Şike olaylarının gündeme geldiği 3 Temmuz 2011'den önce futbol ekonomisi 1 milyar euro sınırını aşmıştı" diye konuştu.

Türk çağdaş sanatının cirosunda patlama var
Contemporary Istanbul Başkanı Ali Güreli, kendilerini TAVAK'la işbirliğine iten nedenlerden biri olarak Contemporary Istanbul Çağdaş Sanat Fuarı'nın hızla artan cirolarını gösterdi. İlk yılında 7.2 milyon dolarlık sanat eseri fuarda yer alırken, rakam bu yıl 120 milyon dolar seviyelerinde gerçekleşmiş. Güreli, "Rakamlar sanat ve kültüre ilginin hızla arttığını gösteriyor. Ancak bu alanlarda yararlanabileceğimiz veri yoktu. TAVAK'la bu boşluğu doldurduk" dedi.

Resmin payı 300 milyon dolar
Kültür Sektörü Araştırması'nda müzayede evleri ve en yüksek cirolu 15 resim galerisinden alınan verilere de yer veriliyor. Buna göre 2001'de 5 milyon dolar olan galeri ve müzayede piyasasının boyutu, son 10 yılda 20 kat artarak 105 milyon dolara ulaşmış. Bu rakamın son iki yılda 300 milyon dolara eriştiği tahmin ediliyor.

1.8 milyar $'lık kültür ihraç ettik
Araştırmaya
göre yurtdışında verilen konserler, TV dizilerinin yayın hakkı satışı, yabancı dilde kitap basımı ve telif haklarından oluşan ihracat geliri 2011'de 1.8 milyar dolar, ithalat ise 1.5 milyar dolar oldu. Birleşmiş Milletler'in geçen yıl yayımladığı Yaratıcı Endüstriler Raporu'na göre ise gelişmekte olan ekonomiler arasında yapılan değerlendirmede Çin ve Hindistan'dan sonra yüzde 14.98'lik büyüme oranıyla Türkiye üçüncü sırada yer alıyor.

Handan BAYINDIR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültür ve gastronomi rekora koşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN