Oda aidatı bitsin kampanyası başladı

ÇETKODER, Ankara'da odalara sorunlu üyelik ve aidatlarının kaldırılması için imza kampanyası başlattı. Hizmet vermeden alınan aidatlara şimdiden bin üye "hayır" dedi. Kampanya tüm Türkiye'ye yayılacak

Giriş Tarihi: 30.7.2013
İşadamlarının yasal olarak üye olmak zorunda oldukları oda ve borsalardaki aidat kriziyle ilgili SABAH'ın haberilerine işadamlarında çığ gibi destek geldi. 694 bin üyesi bulunan Çevre ve Tüketici Derneği (ÇETKODER), odalara zorunlu üyeliğin kaldırılması için imza kampanyası başlattı.

KÜÇÜK ESNAFI VURUYOR
ÇETKODER Başkanı Mustafa Göktaş, kendisinin de zamanında şirket sahibi olduğunu ve aidatlar nedeniyle sıkıntıya girdiğini söyledi. Göktaş, SABAH'ın aidatlarla ilgili imza kampanyası başlatacaklarına dair haberi üzerine yüzlerce işadamının kendilerine ulaştığını belirterek "Birçok kişi kampanyamıza destek vereceğini söyledi. Aidat konusu asıl küçük esnafı vuruyor. Çünkü, bu insanların gelirleri az olmasına rağmen yüksek rakamlı aidatlar alınıyor" diye konuştu. Göktaş, haberin ardından Türkiye'nin her yerinden işadamlarının kendilerine ulaşarak sıkıntılarını dile getirdiklerini söyleyerek şöyle konuştu: "Ankara'da dernek merkezinin önünde imza masasını kurduk. Şu ana kadar bin imzaya ulaştık. Bunu kısa zamanda diğer şubelerimizde de yaygınlaştıracağız." Öte yandan SABAH'a işadamlarından mail yağdı. İşte o maillerden bazıları:
Rıdvan Kaya: Oda meselesi üzerine yazılarınızı dikkatle takip ediyoruz. Bu konunun nasıl bir keyfilikle yürütüldüğünü gayet net dile getirmişsiniz. Teşekkürler. Bu çerçevede ticari kurumların bir başka mağduriyet merkezi olan Ticaret Borsası konusuna da el atmanızı bekliyoruz. Umarız yazılarınız ilgili çevreleri harekete geçirir de bu saçmalığa el atarlar.

HARAÇ KESİYORLAR

Adını açıklamak istemeyen bir işadamı da son yasal düzenlemeye dikkat çekerek şunları ifade etti: "Meclis'ten geçen kanunla hükümet, Mimarlar ve Mühendisler Odası'nın yıllardır harç adı altında vatandaştan para gasp etmesine son verdi. Beklenildiği gibi odalar rahatsız oldu ama vatandaş çok memnun. Ticaret borsaları da ayrı bir durum. Her şehirde bulunan ticaret borsaları esnafın yaptığı alışveriş üzerinden binde 2 harç alıyor. Bu tahsilat geciktiğinde yüzde 50 faiz bindirilip, ödemeyen esnafın işyeri haczediliyor.

Odalar yapılandırılmalı aidatlar iptal edilmeli
Doç. Dr. Ercan SARIDOĞAN: Odalarla ilgili yazınız çok yerinde, tebrik ederim. Odalar üyelerine hizmet üretecek ve yük olmayacak şekilde yapılandırılabilir. Bunun için aidatlar iptal edilmeli. Ancak üyesine fiili bir hizmet verdiğinde ücret almalı, bu hizmetler de zorunlu olmamalı. Türkiye e-iş platformu kurularak, firmalar birbirini tanımalı.

Deli Dumrul misali haraç topluyorlar
Sait SARI: Odalar kendi dükalığını kurmuş. Deli Dumrul gibi haraç topluyorlar. Sadece belge parası almıyorlar, 'munzam aidat' diye yıllık aldıkları ciro ve kâra endeksli bir aidat var ki evlere şenlik. Yıllık 6-8 bin TL gidiyor. Odalar ciro ve kârımıza ortak ama zarar ettigimizde bize geri vermiyor. İhalelerde her zaman istenen belgeleri ticaret odasından almak zorundayız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Oda aidatı bitsin kampanyası başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN