Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya korumacılığa gidiyor

TİM Başkanı Büyükekşi, dünya ekonomilerinin istihdamdaki baskı ve büyüme endişeleriyle korumacı politikalar uyguladığını söyledi

Giriş Tarihi: 2.8.2013
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ithalatçı ülkelerin uyguladığı korumacı politikalardan şikâyet etti. Büyükekşi, "Dünya ekonomilerinde beklenen toparlanma gerçekleşmiyor. Ana ithalatçı ülkeler korumacı politikalar izliyor" dedi. Küresel ekonomik toparlanmanın beklentilerin altında kaldığını belirten Büyükekşi, dünyada 2013 büyüme beklentisinin yüzde 2.6'dan 2.4'e, 2014 büyüme öngörüsünün ise yüzde 4'ten yüzde 3.8'e düşürüldüğüne işaret etti.

KUR SAVAŞLARI SÜRÜYOR

Büyükekşi, ülkelerin kur savaşlarına gittiğini de belirterek şunları söyledi: "İstihdama yarattığı baskı sebebiyle ithalatı kısıtlamak isterken, dolaylı olarak ihracatı da baskı altına alan bir yaklaşım sergileniyor. Bu durum korumacılık politikalarıyla da destekleniyor."

SEPETTE HEDEF 2.20

Büyükekşi, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Merkez Bankası'nın ihracatçıların taleplerini dikkate almaya devam etmesini dilediklerini söyledi. TİM Başkanı, dolar kurunda 1.90, sepet kurda ise 2.20 seviyelerini rekabetçi seviyeler olarak gördüklerini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya korumacılığa gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN