Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni TOBB'da gündem banka

Giriş Tarihi: 3.8.2013

TOBB'un yeni yönetim kurulu işe hızlı başladı. TOBB başkan yardımcıları Çağlar ve Kopuz ile yönetim kurulu üyesi Özer, bankalarla ilgili sorunu gündeme getirecek

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) yeni yönetiminin ilk gündemi bankalar olacak. Yönetime yeni giren üyeler, işadamlarının sıkıntılarını gündeme taşımak için kolları sıvadı. Yönetim kurulunun yüzde 49'unun, delegelerin ise yüzde 69'unun değiştiği TOBB, artık daha güncel sorunlara eğilecek. Birliğin yönetim kuruluna giren ve başkan yardımcısı seçilen İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar ve İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz ile üye Denizli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Özer gündemlerine ilişkin ipuçlarını verdi. Bankalarla ilgili önemli çıkışlar yapan üç başkan da yeni dönemde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın genel kurul öncesi yaptığı konuşmada ifade ettiği sorunları gündeme taşımaya hazırlanıyor.

SORUNU ÇÖZECEĞİZ

TOBB'un yeni yönetiminin bankalarla 'ortak yol' bulmak için çalışmalara başlayacağı öğrenildi. İTO Başkanı İbrahim Çağlar, odada bankalarla ilgili bir çalışma başlattıklarını, bunun kapsamını genişleterek Türkiye geneline yayacaklarını söyledi. Çağlar, "Reel sektör de bankalar da Türk ekonomisi için çok önemli. Bu iki sektörün birlikte çalışarak sorunları çözmesi gerekiyor" dedi. Çağlar, SABAH'a yaptığı açıklamada "Başbakan Erdoğan'ın bankalarla ilgili konuşmasına sonuna kadar katılıyoruz. Çözmek için de çalışacağız" dedi. Necdet Özer ise "Başbakan'ın bankalarla ilgili söylediklerinin altına imzamı atarım. Ben de yönetim kurulunda bu konuyu gündeme getirmeyi istiyorum" dedi. Özer, iki hafta önce Denizli'de "Bankalar ayağını denk alsın, Sıkıntı yokken dedikodu çıkarmasınlar. Aksi halde biz de çalışacağımız bankaları gözden geçiririz" demişti. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun da bankalarla ilgili benzer açıklamaları olmuştu.

GÖREVE BAŞBAKAN ÇAĞIRMIŞTI
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Genel Kurulu öncesinde delegelere "Faiz dışı gelirlerde oynanan oyunlara çok karşıyım. Faiz lobisi uyanık. Sadece faizle yetinmiyor. Komisyonlar adı altında da kendi pazarını, piyasasını artırıyor. Garibim tüketicileri o komisyonlarla çökertiyor" diye seslenmişti. Erdoğan, şunları söylemişti: "Bakıyorsunuz karınca yazısıyla bir şeyler yazmışlar, kredi talebinde bulunan başına belayı alıyor. Onun için sizlerin duruşu çok önemli. Hep beraber bu konuda da tavrımızı ortaya koyacağız. En ufak sallantıda, pat diye krediyi geri çağırıyorlar. Dur ya... Belki atlatacağız. Yaptığı iş hukuki mi? Değil. Bunlar yaşandı. Onun için buralardaki duruşumuzu da çok iyi koruyacağız. Sizlerin de duruşu burada çok önemli. Yeri geldiği zaman bunları terbiye mekanizması sizsiniz."

İNSAFSIZ KâRLAR BİTMELİ
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz da, sorunu TOBB'un yönetimine getireceklerini söyledi. Kopuz "Herkes aynı gemide ama bankalar yüzde 18'lere ulaşan insafsız kârlarla ve en küçük bir sıkıntıda kredileri geri çağırarak, şirketleri krize sokuyorlar. Bankalarla görüşerek ortak bir yol bulunacağına inanıyorum. Bu konuyu TOBB'un gündemine sıklıkla getireceğiz" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni TOBB'da gündem banka
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN