Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BRIC'te duraklama devri

Giriş Tarihi: 7.8.2013

Geleceğin yıldızları olarak gösterilen BRIC ülkelerinde ilk kez duraklama verisi geldi. Büyümeleri yavaşlayan BRIC'in üretim endeksleri 50'nin altına düştü. Dört ülke duraklama seviyesine geldi

Büyüme hızları azalan, kur ve hisse senedi piyasasında da kötü haberlerin geldiği Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'in oluşturduğu BRIC ülkelerinde duraklama devrinin ilk sinyali geldi. Üretim aktivitesi Satın Alma Endeksinde (PMI) ilk kez 'büyüme' seviyesinden 'daralma' seviyesine geçildi. HSBC Gelişmekte olan ülkeler EMI Endeksi Mart 2009'dan bu yana yani dört yıl aradan sonra yüzde 50'nin altına indi. Haziranda 50.6 olan endeks değeri temmuzda 49.4'e düştü. Böylece 50 ve üzeri olan büyüme bölgesinin altına inmiş oldu.

KRİZ SONRASI EN DÜŞÜK SEVİYE

HSBC EMI endeksi, kriz sonrasındaki dönemde en düşük seviyesini gördü. Asya Ekonomi Araştırma Bölümü Eş Başkanı Frederic Neumann, gelişmekte olan ülkelerin henüz toparlanmaya başlayan batı ekonomilerinden yeterince talep artışı görmediğini söyledi. Neumann, "Toplam yeni üretim siparişleri geçtiğimiz ay sert bir düşüş yaşadı. Hizmetler sektöründe ise yeni siparişlerde karamsar düşüş devam ediyor" dedi. Gelişmekte olan ülkelerde bunlar olurken ABD'de tam tersine bir süreç yaşanıyor. ABD'de üretim büyümesi verileri temmuz ayında son iki buçuk yılın en yüksek seviyesine tırmandı.

KALKINMA BANKASI KURMA ÖNERİSİ
BRIC kısaltmasının mucidi dün bu ülkelerin aralarında bir kalkınma bankası kurmaları önerisi ortaya attı. Nisanda BRIC toplantısında gündeme gelen öneri hakkında O'Neill şu değerlendirmeyi yaptı: "Bir banka kurulması halinde ana gelişmekte olan ülkeler önemli bir adım atmış olacak. Toplantılarda çok büyük laflar edildi ama az iş yapıldı. Çin'in diğer üç ülkenin toplamından daha Jim O'Neill büyük olması en büyük engel."

İŞSİZLİK EN ÖNEMLİ TEHLİKE
Gelişmekte olan ülkeler için en büyük risk ise üretim ve daralan hizmet sektöründeki sarmal etkinin işsizlik üzerine kuracağı baskı. HSBC değerlendirmesinde Çin, Brezilya, Rusya, Polonya ve Güney Kore'nin sanayi istihdamında halihazırda düşüşe başladığı belirtilirken işsizlikteki artışın hanehalkı tüketimini etkileyebileceğine vurgu yapıldı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BRIC'te duraklama devri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN