Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Vakıf'ın mevduatı 72 milyara ulaştı

Vakıfbank'ın ilk yarı net kârı 1 milyar sınırına dayandı. Mevduat büyüklüğü de 71.8 milyar TL oldu. Genel Müdür Aydoğan, "Reel ekonominin en büyük destekçisiyiz" dedi

Giriş Tarihi: 7.8.2013
İlk 6 aylık bilançosunu açıklayan Vakıfbank'ın kârındaki artış dikkat çekti. Bankanın net kârı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28.5 artarak 904.7 milyon TL'ye ulaştı. Banka ikinci çeyrekte 382.1 milyon TL net kâr elde ederek geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34.3 büyüdü. Vakıfbank'ın aktif büyüklüğü bir önceki çeyreğe göre yüzde 10.4 artışla 117.9 milyar oldu. Nakdi kredilerde yüzde 11.2 artışla 77.1 milyarı yakalayan bankanın toplam mevduatı da yüzde 9.8 yükselerek 71.8 milyara ulaştı. Haziran 2013 sonu itibarıyla Vakıfbank, nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonomiye 97.9 milyar TL kaynak aktardı.

KREDİLERDE BÜYÜME
Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, "Her zaman reel ekonominin en büyük destekçilerinden biri olduk. Kredilerimizin aktifler içindeki payı yüzde 65.4 seviyesine ulaştı. Bu, rakip bankalar arasındaki en yüksek oran" dedi. Kredilerde ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24.3 artış yakaladıklarını ifade eden Aydoğan, bu performansın beraberinde güçlü bir büyüme getirdiğini söyledi. Aydoğan, "Bireysel ve ticari kredilerin yanında, enerji ve altyapı gibi ülke ekonomisine katma değer sağlayan alanlardaki projelere destek verdik" dedi. Mayısta taksitli ihtiyaç kredisi alanında PTT ile işbirliği yaptıklarını da hatırlatan Halil Aydoğan, şöyle konuştu: "Bu işbirliğiyle SGK emeklileri ve PTT personeli kurumun binalarını Vakıfbank şubeleri gibi kulanabiliyor. Yurt çapındaki 2 bine yakın PTT şubesinden bu hizmeti sunduk. 2 milyon emeklinin ihtiyaçlarını karşılamasına destek olacağız."

GÜÇLÜ MEVDUAT BÜYÜMESİ
Aydoğan, kredilerdeki büyümenin mevduata da yansıdığını ifade etti. Aydoğan, "Toplam mevduatımız yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 9.8 büyüyerek 71.8 milyar TL'ye ulaştı" dedi.

Temmuz ayında 50 yeni şube açıldı
Vakıfbank
yılın ilk yarısında şubeleşme atağını sürdürdü. Genel Müdür Halil Aydoğan, "Sadece temmuzda 7'si İstanbul'da olmak üzere Türkiye genelinde 50 yeni şube açtık. Bu dönemde toplam şube sayısını 806'ya çıkarmayı başardık. Yılın ilk yarısında 62 şube açtık. Yılsonunda hedefimiz bu sayıyı 851'e çıkarmak" diye konuştu.

Aktifler 117 milyar TL 'yi geçti (Milyon TL)
Vergi Öncesi Kâr....................... 1.155
Net Kar..................................... 904.7
Toplam Aktifler...................... 117.887
Toplam Krediler...................... 97.941
Toplam Mevduat..................... 71.834
Özkaynaklar............................ 11.934


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vakıf'ın mevduatı 72 milyara ulaştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN