Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomiye Sufi nefesi

Metin Hara, Sufi dervişlerin uyguladığı bin yıllık 'nefes' tekniğini modern zamanlara taşıdı. Genç Sufi, işadamlarına kaosta sakin kalmayı öğretiyor

Giriş Tarihi: 9.8.2013
Küresel ekonominin gün geçtikçe ağırlaşan koşulları işadamlarının stresini de yükseltiyor. Şu sıralar iş dünyasının en gözde stres atma yöntemi ise 'bin yıllık' Sufi tekniği. Dervişlerin '40 gün' dünyevi nimetlerden uzaklaşma dönemlerinde uyguladığı özel nefes tekniğinin iş dünyasındaki popülerliği her geçen gün artıyor. Patronlara bu teknikle stres atmayı 31 yaşındaki Metin Hara öğretiyor. 18 yaşından beri Sufi dervişlerden ve Nepal'deki meditasyon ustalarından eğitim alan Hara, insana güven (trust human) projesiyle bugüne kadar 40 binden fazla kişinin kalbine dokunmuş. Onlara kaosla başa çıkmayı öğretmiş. Kendini modern zaman dervişi olarak adlandırılan Hara'nın müşterileri arasında Türkiye'nin büyük aile şirketlerinin patronları ve üst düzey profesyoneller var. Silikon Vadisi'ndeki birçok CEO da ondan ders almış. Hara, Türk Telekom, Denizbank, Turkcell, Hillside, Tefal Group, Zen Pırlanta gibi birçok şirketin yönetici ve çalışanını eğitmiş.

HEDEF STRES KONTROLÜ

Derin nefes alma ve yavaşça bırakma temeline dayanan tekniğin temel amacı stres kontrolünü sağlamak. Hara, tekniği şöyle anlatıyor: "Amaç nefes değil, parasempatik sinir sistemini uyarmak. Çünkü iş hayatı bu sistemi uyarır. Bu da gereklidir. Ama uzun vadede unutkanlık ve gerginlik yaratır. Bu nedenle dingin zamanda iyi dinlenmelisiniz. Sürekli gergin olamazsınız. Yoksa çökersiniz."

HEDEF AYNI YÖNTEM FARKLI
Eğitim , 'illüzyonu aşmak, içbenlikle tanışmak ve maddeyi kontrol etmek' diye üç aşamaya ayrılıyor. Hara, "Şirketlerin bakış açısını değiştiriyoruz. İnsanlara, kota hedefi koyarak, zorlayarak başarı elde etmek sürdürülebilir olmuyor. Hedeflere daha insani yollardan ulaşma yöntemlerini gösteriyoruz" dedi.

'VERİMLİLİĞİ ARTIRIYORUZ'
Üsküdar Amerikan Koleji, Çapa Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunu olan Hara, üç aşamalı eğitimin, insanların kendinde başlayıp kendinde biten yolculuklarına adım atmalarını sağladığını vurguluyor. Hara, "Çok yoğunuz, 2 ay sıra bekleyenler var. Kurslara katılıp memnun kalmayanların paralarını iade ediyoruz" diyor. Hara, bu eğitimi alan şirketlerin verimliliğinin arttığını söylüyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomiye Sufi nefesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN