Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İyi ama büyümeye yetmez

Giriş Tarihi: 13.8.2013
Büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi beklentilerin üzerinde arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi haziranda bir önceki aya göre yüzde 1.4, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.2 yükseldi. Takvim etkisinden arındırılmamış sanayi üretiminin yıllık artışı ise yüzde 3'ü buldu. Bu veride beklenti yüzde 1.9'du.

YATIRIM İŞTAHI ARTTI

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, haziranda geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2.1 düşüş gösterdi. İmalat sanayi sektörü endeksi yüzde 5.4 artarken elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 0.5 azaldı. Sermaye malı imalatında yüzde 10'luk artış yatırım talebinde toparlanmaya işaret etti. Bu kalemde 2007 başından bu yanaki en güçlü aylık büyüme oldu. Haziran verileri ikinci çeyrek büyümesi için umut verse de tahminler yüzde 4'ün tutmayacağını gösteriyor.

Sanayi Bakanı Nihat Ergün
2. çeyrekte hızlı büyürüz
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, verilerin ekonominin ikinci çeyrekte ilk çeyrekten daha hızlı büyüyeceğini gösterdiğini belirterek, "Önümüzdeki dönemlerde büyüme daha da hızlanacak ve yıl sonunda büyüme Orta Vadeli Program (OVP) tahminleri doğrultusunda gerçekleşecektir" dedi.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan
% 3'ü biraz geçeriz
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, büyümenin yüzde 3'ün biraz üzerinde gerçekleşebileceğini söyledi. Çağlayan, "Yani OVP hedefinin biraz gerisinde kalan bir büyüme sonucu görebiliriz" dedi. Bazı firmaların sanayiden çıkarak hizmetler sektörüne geçmesini de eleştiren Çağlayan, "Bu ekonomiyi riske eder" dedi.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan
Moralimizi düzeltti
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, yüzde 4.2'lik artışın, son zamanlarda üzerinde stres bulutlarının dolaştığı Türkiye ekonomisi için son derece önemli bir moral kaynağı olduğunu belirtti. Bahçıvan,artışın ihracat ve iç piyasa beklentilerindeki iyileşmeye bağlı olduğunu söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İyi ama büyümeye yetmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN