ESK et fiyatlarına müdahale etti

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Et ve Süt Kurumu (ESK), ramazan öncesinde kilogram fiyatı 14 lira civarında olan karkas et fiyatının son dönemde 15.75'e yükselmesiyle harekete geçti. Kurum 15 Ekim'e kadar kesim yaptıracak sözleşmeli besicilere, erken kesim primi ve nakliye farkı uygulamasıyla karkas etin kilogramı için asgari 15.60 lira ödeneceğini bildirdi. ESK, satın alma bedellerinin yüzde 50'sini de nakit olarak ödeyeceğini açıkladı. Piyasaya kısa sürede taze karkas et, donmuş karkas et ve şarküteri ürünleri sunacak olan ESK, karkas etin belirlenen eşik fiyatla tüketiciye ulaşmasını hedefliyor.

İTHALAT TARTIŞMASI SÜRÜYOR
Piyasada ise kırmızı et ithalatıyla ilgili tartışma büyüyor. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı, bu yılın sonunda kırmızı et üretiminin 1 milyon tona ulaşacağını, mevcut duruma göre fiyatların artmasını gerektirecek herhangi bir durum olmadığını bildirdi. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Genç besi hayvan sayısı bu yıl 2012'ye göre yüzde 44 artış göstererek 2 milyon 400 bine ulaşmıştır. Bu rakam da ülkemizin besi hayvan ihtiyacının iki katından fazladır. Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre kırmızı et üretimi bu yılın ilk altı ayında 421 bin ton olarak gerçekleşmiştir" denildi.

'İTHALAT FİKRİ ART NİYETLİ'
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar et ithalatının gereksiz olduğunu bildirdi. Bu yılın nisanhaziran döneminde geçen yıla göre sığır eti üretiminin yüzde 17.7, koyun etinin yüzde 9.2 arttığını belirten Bayraktar, "Bu ortamda Türkiye neden et ithal etsin? Üretim olağanüstü bir hızla artarken et ithalatını gündeme getirmenin art niyetten başka bir amacı yoktur" dedi. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç ise ESK'nın ete müdahalesinin piyasaları kısa süreliğine sakinleştireceğini, uzun süreli sonuç almak için Türkiye'ye besilik hayvanların gelmesi gerektiğini söyledi.

ETBİR'DEN DANA TALEBİ
Et Üreticileri Birliği (ETBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı, fiyatların dengelenmesi için belli bir süre besilik dana ithalatının yapılması gerektiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ESK et fiyatlarına müdahale etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN