Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbeciler tekstilciyi de vurdu

Giriş Tarihi: 16.8.2013

Mısır'da darbe Osmanbey ve Laleli tekstilcisini de vurdu. Ordunun yönetimi ele geçirmesinden sonra ülkede milyon dolardan fazla alacağı kalan firmalar, "Mursi yönetimi geri gelsin" diyor

Mısır'da seçimle işbaşına gelen hükümeti deviren darbeciler, bu ülkeye ihracat yapan Türk tekstilcisini de vurdu. Osmanbey, Laleli ve Merter piyasasından Mısır'a açık hesap mal gönderen çok sayıda firma, darbeciler yüzünden tahsilat yapamaz duruma geldi. Piyasada alacağı 300 binden başlayıp 1 milyon dolara kadar çıkan firma sayısı arttı. Özellikle bayram dolayısıyla ülkeye yüklü miktarda mal gönderen tekstilciler, hammadde aldıkları firmalara da ödeme yapamaz duruma geldi.

ARACILAR DA ZORDA

5 yıldır Türkiye ile Mısır arasında dış ticaret işiyle uğraşan Alfursan Dış Ticaret'in sahibi Ali Bağdatlı, tahsilat sorununun iki nedenden dolayı yaşandığını açıkladı. Mısır'daki yeni yönetimin ülke dışına para çıkışını yasakladığı için tahsilatın gerçekleşmediğini belirten Bağdatlı, "Mursi döneminde hem bankalar aracılığıyla tahsilat yapılıyordu, hem de müşteriler Türkiye'ye gelip parayı getiriyordu. Şimdi 10 bin dolardan yüksek para çıkışı yapılamıyor. Dış ticaret firmaları zor durumda" dedi.

TİCARETİN DÜZENİ BOZULDU

Osmanbeyli Ayhan Tekstil'in sahibi Cem Karabulut, Mursi döneminde Mısır'a 3 günde yaptıkları teslimatın bugün 10-15 güne çıktığını söyledi. Yine Mursi dönemindeki hızlı sevkiyatın yeni oluşturulan serbest bölge sayesinde gerçekleştiğini anlatan Karabulut, "Bu dönemde daha düzenli sevkiyat yapılıyordu. Şimdi ticaretin düzeni bozuldu" dedi. Karabulut, tekstilcilerin Mursi'nin yeniden yönetime geçmesini istediğini vurguladı.

OTİAD Başkanı Ali Ulvi Orhan: Ödeme zinciri kilitlendi
Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) Başkanı Ali Ulvi Orhan, Mısır'la işlerin durduğunu söyledi. Osmanbeyli firmaların alacaklarının arttığını açıklayan Orhan, imalatçıların çarkını döndürmekte zorlandığını belirtti. Orhan, "Burada çarkın dönmesi için hammadde kredili satılır. Herkes birbirini idare eder. Ancak zincir şu anda kilitlendi" şeklinde konuştu.

LASİAD Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca: Açık hesapta sıkıntı var
Laleli Sanayici ve İşadamları Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca da Mısır'ın Laleli piyasasını etkilediğini söyledi. Ticaretlerinin yüzde 10'unu Mısır'la gerçekleştirdiklerini aktaran Eyyüpkoca, "Buraya açık hesap çalışanlar firmalarımızda sıkıntı var. Tahsilat yapamıyorlar" dedi. Eyyüpkoca, Mısır'ın önemli bir ticari partner ülke olduğunu belirterek, "Metazori yöntemiyle yönetimi elinde bulunduran güçlerin, Ortadoğu'ya örnek olmaması en büyük dileğimiz" diye konuştu.

İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi: İhracat 250 milyonu geçmez
Mısır'a bu yılın ilk 7 aylık döneminde 200 milyon dolarlık tekstil ve hazır giyim ihracatı gerçekleştirildi. İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, karışıklıkların devam etmesi halinde bu yıl ihracatın 250 milyon dolar seviyesinde kalacağını söyledi. Tanrıverdi, "Olayların bir an önce çözüme kavuşturulması şart" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbeciler tekstilciyi de vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN