Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu Kaplanı'na diplomatik kanca

Giriş Tarihi: 17.8.2013

AB diplomatları KOBİ'leri yatırıma çekmek için sahaya indi. Vergi muafiyeti ve vatandaşlık kozu öne çıkarken, hediye Avrupa tatili öneren bile var

Türkiye'nin başarılı şirketlerini yatırıma çekmeye çalışan Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, büyükelçi ve diplomatlarını da sahaya sürdü. AB'ye bağlı büyükelçiler bizzat sahaya inerek Türk KOBİ'leri ile görüşmeye ve onları ülkelerine çağırmaya başladı. Vatandaşlık dahil birçok kozu masaya koyan diplomatların hedefinde özellikle ihracatta başarı yakalayan firmalar var. Birçok şirketle yüzyüze görüşmeler yapılırken, 10 bine yakın şirkete de mektup gönderildiği ortaya çıktı. Belçika, Almaya, Portekiz, Çek Cumhuriyeti ve Polonya gibi ülkelerin ön planda olduğu davette karşılıklı yatırım ve ortaklık imkânları anlatıldı.

VATANDAŞLIK KOZUNU ÇIKARDILAR
İstanbul'da faaliyet gösteren Mak- Kimya'ya ise Portekiz Hükümeti kanca atmış durumda. Portekiz Hükümeti adına gelen temsilcileri ağırladıklarını ifade eden şirketin genel müdürü Macit Üstün "Vatandaşlık dahi öneriliyor. Ülkelerine yatırım yapmamız durumunda anında oturma izni ardından da vatandaşlık alabiliyoruz" şeklinde konuştu.

VERGİ MUAFİYETİ
Büyükelçilerin ve yabancı bürokratların kıskacına giren firmalardan biri de Pika Tekstil oldu. Avustu rya Hükümeti'nden kendisine özel bir mektup geldiğini ifade eden şirketin yönetim kurulu başkanı Metin Ürgün, "Bana ülkelerine yatırım yapmam durumunda ne gibi imkânlara sahip olacağımı yazmışlar. Bunlar arasında 5 yıl vergi muafiyeti gibi birçok vaat söz konusuydu. Bu tarz bir uygulamaya ilk kez rastladım. Benim çevremdeki birçok şirkete de benzer ziyaretler olmuş. Özellikle ihracatta ön plana çıkan şirketler hedef olarak seçiliyor. Bu tablo Türk şirketlerin geldiği noktayı göstermesi açısından da çok önemli" dedi.

1 SAATLİK SUNUM YAPIYORLAR
İkitelli'de faaliyet gösteren Üstün Teknik firmasına ise son bir ayda 3 ayrı ülkeden temsilci geldi. Şirketlerinin halihazırda yurtdışı yatırım hazırlığı olduğu bilgisini veren firma yetkilisi Ali Üstündağ, "Gelen temsilciler bize bir saatlik bir sunum yaptılar. Ülkelerindeki yatırım imkânlarını anlattılar. Sunum sonunda hediye Avrupa tatili dahi önerdiler"dedi.

SATILIK 15 BİN ŞİRKET VAR
Türkiye'de aktif şekilde lobi yürüten ülkelerin başında gelen Almanya, özellikle kendisinde satılığa çıkan şirketleri burada tanıtmayı hedefliyor. Bu kapsamda birçok faaliyet düzenleyen ülkede, 15 binin üzerinde ortaklık veya satın alım bekleyen şirket olduğu ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu Kaplanı'na diplomatik kanca
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN