Türkiye'nin en iyi haber sitesi

BES'e işverenin de katkısı bekleniyor

Yasal düzenlemelerin, sistemin gelişimi üzerinde pozitif etkisi bulunduğunu belirten Halk Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, işveren katkısı BES'i büyütme yönünde fayda sağlayacağından, bu konuda yapılacak düzenlemelerin önemli olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 20.8.2013
Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) 2013 yılında temmuz sonuna kadar 613 bin yeni katılımcı ve 713 bin yeni sözleşme eklendi. Sistemdeki gelişmelerle ilgili bilgi veren Halk Emeklilik Genel Müdürü Nurullah Okur, BES'teki devlet katkısının gelişimi hızlandırdığını söyleyerek, "Ancak Avrupa'da ve ABD'de bireysel emekliliğe işverenler de katkıda bulunuyor. Yurtdışındaki uygulamalara benzer şekilde, ülkemizde de işveren desteğinin artması gerekiyor" dedi. BES'te beklenen işveren katılımlarının bir türlü istenen ivmeyi yakalayamadığını söyleyen Okur, sözlerine şöyle devam etti: "Regülasyonlar sistemlerin gelişiminde ciddi etkiler sağlar. O yüzden, işveren katkısının sistemi geliştirmekte önemli bir faktör olduğu düşünülürse, hükümet bunu geliştirmek için düzenleme yapabilir. Örneğin işveren katkısı zorunlu olabilir. Çalışanların SGK kaydına girdiği andan itibaren işverenin BES'e katkı yapması istenebilir. Belki de başlangıç aşamasında zorunlu işveren katkısı en önemli destek olacaktır."

HALK EMEKLİLİK'İN FON BÜYÜKLÜĞÜ 200 MİLYON TL
BES'e bu yıl, temmuz sonu itibarıyla 613 bin yeni katılımcı ve 713 bin yeni sözleşme eklendiğini bildiren Nurullah Okur, "Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sistemi büyüme yolunda önemli aşamaları tek tek geçerken, Haziran 2012'de ürünlerini müşterileriyle buluşturan Halk Emeklilik de bu kısa zaman içerisinde 100 bin katılımcı barajını yakaladı" dedi. Kısa zamanda yakalanan bu başarının 200 milyon lirayı aşan fon büyüklüğüne ulaşılmasıyla da perçinlenmiş olduğunu belirten Okur, "Bu yıl uygulanmaya başlanan yüzde 25'lik devlet katkısı uygulaması da katılımcı sayısındaki artışta etkili oldu. Bizim 2013 yılı için, yıl sonu hedefimiz 90 bin yeni katılımcıydı ama bunu rahatlıkla aşacağımızı düşünüyorum. HalkBank ile yakalanan sinerji ve tecrübeli satış kadromuzla müşterilerimize en iyi hizmeti sunmaya devam ediyoruz. Halk Hayat ve Emeklilik sektörünün önemli oyuncularından biri olacağını ulaştığı rakamsal büyüklüklerle de kanıtladı" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
BES'e işverenin de katkısı bekleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN