Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya sağlık turizminin başkenti İstanbul oldu

Giriş Tarihi: 20.8.2013

Türkiye sağlık turizminde atağa geçti. Hastanelerde her geçen yıl artan turist sayısı, Dünya Sağlık Konseyi Turizm Ofisi'nin Monaco'dan İstanbul'a taşınmasına neden oldu

Türkiye dünya sağlık turizminden aldığı payı giderek artırıyor. Termal, spa ve medikal alanlarda gerek yatırımların kalitesi gerekse rekabetçi fiyat uygulamalarıyla her yıl daha fazla turist çeken tesisler, Türkiye'yi bir üst lige çıkardı. Öyle ki Monaco'da bulunan Dünya Sağlık Konseyi Turizm ofisi İstanbul'a taşındı. Türkiye Sağlık Turizm Konseyi Başkanı Emin Çakmak, "Konseye 49 ülke. Bir anlamda bu ülkelerin sağlık turizminde başkenti olduk" dedi.

GELİRDE İLK ÜÇTE

Aynı zamanda Dünya Sağlık Turizm Konseyi'nin de Başkanı olan Çakmak, bu unvan başka bir yöneticiye gitse bile İstanbul'un merkez olarak kalmaya devam edeceğini söyledi. Çakmak, kamuoyunda Türkiye'nin sağlık turizminde dünyada ilk 10'da olduğu yönündeki beligelere de dikkat çekerek şöyle konuştu: "Bu bilgi yanlış. Ne 10'u? Türkiye, Amerika ve Almanya'dan sonra gelirde ilk üç arasına giriyor. Turist sayısında ise listenin ilk beşindeki ülkelerdeniz." Türkiye'nin sağlık turizminden 4.2 milyar dolarlık gelir elde ettiğini kaydeden Çakmak, bunun 3 milyar dolarının tıp turizminden, 1.2 milyarının da termal ve spa'dan geldiğini vurguladı. 7 yıl önce Türkiye'nin sağlık turizminde 21'inci sırada olduğunu hatırlatan Çakmak, yatırımların kalitesi ve bölgenin potansiyeliyle daha da ileri gidileceğini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya sağlık turizminin başkenti İstanbul oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN