Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Polonya Türk yatırımcıları çağırıyor

Polonya Ekonomi Bakan Yardımcısı Ilona Antoniszyn-Click, Polonya'nın, AB içinde büyüyen bir güç olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin Polonya ile ticari ilişkilerini artırması durumunda bu bölgede iyi bir dost kazanacağını belirtti.

Giriş Tarihi: 21.8.2013 09:51
Antoniszyn-Click, makamında kabul ettiği bir grup Türk gazeteciye Türkiye ile Polonya'nın ekonomik ilişkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye ekonomisinin hızla büyüdüğüne işaret eden Antoniszyn-Click, Polonyalı yatırımcıların dikkatini Türkiye'ye çekmek, Türk yatırımcıları da Polonya'ya yönlendirmek amacıyla çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Antoniszyn-Click, Polonyalı firmaların Türkiye'de yaklaşık 200 milyon dolar tutarında yatırım yaptığını belirterek, bu yatırımların yer aldığı sektörlerin başında eczacılık ve kimya sektörünün bulunduğunu kaydetti.

Polonya firmalarının son 20 senede dinamik bir şekilde ilerlediğini ve yurt dışında sermayesini yatıracağı pazarlar aradığını söyleyen Antoniszyn-Click, "Türkiye ekonomisinin son yıllarda kaydettiği ilerleme dikkati çekiyor. Polonya, AB içinde büyüyen bir güç, Türkiye de bölgesel bir güce sahip. Bizimle kuracağı temaslar, Türkiye'nin Avro Bölgesi'nde de gücünü artırarak bu bölgede iyi bir dost kazanmasını sağlayacaktır" ifadesini kullandı.

Polonya'daki toplam yabancı yatırımlar içerisinde Türk yatırımlarının payının sadece yüzde 0,1 olduğuna dikkati çeken Antoniszyn-Click, Polonya'da faaliyet gösteren 200'e yakın Türk firmanın bulunduğunu ancak bu firmaların sadece 9'unun 1 milyon doların üzerinde yatırım yaptığını vurguladı. Antoniszyn-Click, iki ülkenin ekonomik durumları göz önünde bulundurulduğunda bu rakamların beklentinin çok altında kaldığına işaret etti.


"POLONYA, YATIRIMCILAR İÇİN CAZİP BİR PAZAR"

Polonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Katarzyna Zajdel-Kurowska da gazetecilere Polonya'nın makro-ekonomik durumu hakkında bilgi verdi.

Polonya'nın küresel kriz öncesinde dinamik ekonomiye sahip bir AB ülkesi olduğunu belirten Zajdel-Kurowska, "Polonya'da enflasyon neredeyse yüzde 0. Faiz oranları da aynı şekilde düşük. Bütçe açığımız gün geçtikçe azalıyor. 2010'da yüzde 8 olan bütçe açığı, geçen sene yüzde 4'e kadar düştü. Gelecek senelerde ekonominin daha da canlanmasını bekliyoruz" diye konuştu.

Zajdel-Kurowska, Polonya'nın sermaye ve tahvil piyasası açısından cazip, güvenilir ve öngörülebilir bir pazar sunduğunu vurgulayarak, uzun vadeli yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarını Polonya'ya beklediklerini ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Polonya Türk yatırımcıları çağırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN