Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afetzedenin borçları erteleniyor

Çeşitli afetler nedeniyle zarar gören üreticilerin, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlarının 1 yıl süreyle ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Giriş Tarihi: 23.8.2013 10:43
Karara göre, Türkiye genelinde meydana gelen yangın, aşırı sıcak zararı, samyeli, çığ, heyelan, taban suyu yükselmesi, sel-su baskını, fırtına, aşırı yağış, aşırı kar yağışı, dolu, don, kuraklık, yıldırım düşmesi ve hortum afetlerine maruz kalan ve bu afetler sebebiyle ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri ve seraları zarar gören Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı gerçek veya tüzel kişi üreticilerinin (kamu kurum ve kuruluşları hariç) düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin hususlar belirlendi.

Üreticilerin ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 oranında zarar gören ve bunların il veya ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen üreticilerin borçları, 1 yıl süreyle ertelenecek.

Kararın yayım tarihi itibarıyla borçları vadesinden itibaren 90 günlük sürede bulunan üreticiler, kararın yayımı tarihinden itibaren 1 ay içerisinde müracaat edecek.

Ayrıca kararnamede, bu kararın yayımı tarihinden itibaren 1 yıllık süre içerisinde dolacak olan üreticilerin ise 1 ay içerisinde banka veya Tarım Kredi Kooperatiflerine yazılı müracaat etmeleri gerekiyor.

Banka ve Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından ertelenen tarımsal kredi borçlarına, erteleme dönemi süresince yüzde 5 faiz uygulanacak. Ayrıca ertelenen krediler nedeniyle bu kararın yayım tarihinden itibaren müracaat süresi sonuna kadar, borcun ertelenmesi halinde ise erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afetzedenin borçları erteleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN