Savunma Ar-Ge'de 1 milyar dolara koşuyor

2013 ihracat hedefi 1.5 milyar dolar olan savunma sanayisi, Ar-Ge'de 1 milyar dolara koşuyor. Sektördeki firmaların araştırma bütçesi 772 milyon dolara çıktı

Giriş Tarihi: 24.8.2013
Savunma sanayisinin 7 aylık ihracatı 781 milyon dolara ulaştı. Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği Başkanı Latif Aral Aliş, yıl sonu için ihracat hedefini 1.5 milyar dolar olarak belirlediklerini aktardı. Aliş, sektörün geçen yıldan bu yana gösterdiği gelişimle önümüzdeki döneme ilişkin umut veren bir tablo çizdiğini aktardı. İhracatın 2012 sonunda 1.26 milyar dolara ulaştığını belirten Aliş, cironun 3'te 1'inin yurtdışı satışlardan geldiğini vurguladı.

DAHA BÜYÜK ARTIŞLAR YOLDA
Türkiye savunma sanayisindeki Ar-Ge harcamaları 772 milyon dolar düzeyine ulaştı. Latif Aliş, sektörün yüksek katma değerli ve knowhow yoğun bir alan olması dolayısıyla Ar-Ge harcamalarında daha büyük artışlar beklediklerini kaydetti.

CİRONUN ÜÇTE BİRİ İHRACAT

Bu yıl geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9'luk bir artış yakalandığını ifade eden Aliş, "2008'de 600 milyon dolar düzeyinde seyreden ihracatımız, 2012'de 1.26 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektör ciromuzun 3'te 1'ini de ihraç eder konumdayız" diye konuştu. Sektörün kısa vadeli stratejik hedefinin 2016'da 4 milyar dolarlık üretim ve 2 milyar dolarlık mal ve hizmet ihracatı olduğunu anlatan Aliş, şöyle konuştu: "Veriler bu hedefleri yakalayabileceğimizi gösteriyor. 2023 hedefimiz ise savunma ve havacılık sanayisinde 25 milyar dolarlık mal ve hizmet ihracatına ulaşmaktır."

YERLİLİK ORANI YÜZDE 54
Latif Aliş, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) ihtiyaçları açısından yüzde 54'ü aşan bir 'yerlileşme' oranına ulaştıklarını ifade etti. Türk savunma sanayisindeki tüm üretimin TSK envanterine kaydedilmesi, sektörde ihracatçının elini güçlendiren unsurlardan.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savunma Ar-Ge'de 1 milyar dolara koşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN