Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KOBİ'ler savunmaya geçti

Giriş Tarihi: 27.8.2013

KOBİ'ler son dönemde savunma sanayisindeki patentli buluşlarıyla dikkat çekmeye başladı. KOBİ'lerin aralarında yerli silahtan mayına dayanıklı bota kadar birçok ürünün bulunduğu patent başvuruları son 5 yılda 3 kat arttı

Türkiye,savunma sanayisinde sessiz sedasız bir devrime imza atıyor. Bu süreçte KOBİ'ler de giderek daha aktif rol üstlenmeye başladı. İlk kez 2008'de yerli silah projelerine dahil olan KOBİ'ler son dönemde ise bu alandaki patentli buluşlarıyla dikkat çekmeye başladı. Son 6 ayda 25, üç yılda ise 100'ün üzerinde patent başvurusu gerçekleşti. Bunlar arasında mayına dayanıklı bottan çelikten daha sağlam kumaşa, kendi elektriğini üreten kumaştan yerli silaha kadar birçok ürün bulunuyor.

KOBİ'LERDE 3 MİLYARLIK PROJE

Türk Patent Enstitüsü yetkililerinden alınan bilgiye göre, patent başvurularının en hızlı yükseldiği sektörler sıralamasında da savunma sanayisi ilk üç sektör arasına girdi. Savunma sanayi alanındaki faydalı model ve patent başvuruları son beş yılda üç kata yakın artış gösterdi. Bu alandaki yatırımlar ise artık milyar dolarlarla ifade ediliyor. Buna göre 2 bine yakın KOBİ, sadece son iki yılda 3 milyar doları bulan dev projeleri üstlendi. Öte yandan resmi verilere göre, savunma sanayisinde gerçekleşen Ar-Ge yatırımlarının yıllık bütçesi de 1 milyar dolar sınırına dayandı.

YERLİLİK PAYI ARTIYOR

Bu rakamlar yüzde 25'lerde seyreden savunma sanayisindeki yerlilik payını 2009'da yüzde 45'e, 2010'da ise yüzde 51'e çıkardı. 2013'te ise yüzde 56'ya dayandırdı. Bugün sadece Ankara'da kurulu olan OSTİM'de 250 firma, savunma sanayisinde alt yüklenici olarak çalışmaya başladı. Kendi aralarında bir araya gelerek savunma sanayisi kümelenmesi başlatan firmalar, teknolojide de sınıf atladılar. Savunma sanayisine iş yapan KOBİ sayısı ise Türkiye genelinde 2 bini geçti.

BİRÇOK DEV PROJEYE İMZA ATIYORLAR
Milli Piyade Tüfeği
Milli Tank Geliştirme
MİLGEM Korvet Geliştirme
Türk İnsansız Hava Araçları
C-130 Modernizasyonu
Göktürk Gözlem Uydusu
Milli Torpido Geliştirme
Simülatörler
Her türlü kara ve deniz araçları

SAVUNMA SANAYİSİNDEKİ KOBİ BULUŞLARI ARTIYOR
Mayına dayanıklı bot
Çelikten daha sağlam kumaş
Kurşun geçirmez kamuflaj
Güneşten kendi elektriğini üreten çadır
Çamurdan içilebilir su elde eden cihaz
Yerli insansız hava aracı yazılımları
Isıya dayalı görüntüleme yapan termal gözlükler
Donmayı engelleyen ve ısı yayan kumaşlar
Sınırları koruyan ısı ve harekete duyarlı sensörler
İnsansız kara araçları

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KOBİ'ler savunmaya geçti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN