Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabancı'nın kârı 1 milyar lirayı aştı

Sabancı Holding, yılın ilk yarısında gelirlerini yüzde 13 artırarak 11.3 milyar liraya çıkardı. Holdingin kârı ise 1 milyar 89 milyon oldu

Giriş Tarihi: 27.8.2013
Sabancı Holding, bu yılın ilk yarısında konsolide gelirlerini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 artırarak 11 milyar 349 milyon TL'ye çıkardı. Holdingin faaliyet kârı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 77 artışla 2 milyar 843 milyona ulaştı. Bu dönemde Sabancı'nın net kârı da yüzde 51 yükselerek 1.9 milyar TL TL oldu. Toplam varlıklarını 185.6 milyar TL'ye çıkaran holdingin konsolide sermayesi ise 16.5 milyara çıktı.

ENERJİDE 19 MİLYON ABONE
2013'ün ikinci çeyrek sonuçlarını değerlendiren Sabancı Holding CEO'su Zafer Kurtul, Akbank'ın nakdi ve gayrinakdi kredilerle Türk ekonomisine 126 milyar liralık destek sağladığını belirtti. Enerjisa'nın Başkent, AYEDAŞ ve Toroslar ile 19 milyon kişiye elektrik ulaştıracağını anlatan Kurtul, "AYEDAŞ Dağıtım Bölgesi'nin devralınması 31 Temmuz'da tamamlandı. Toroslar Bölgesi'nin devri ise önümüzdeki ay gerçekleşecek. Enerjisa, devraldığı bölgelerle birlikte Türkiye'de yüzde 25 pazar payına ulaşarak 9.1 milyon aboneye elektrik taşıyacaktır" dedi.

YÖNETİMİ DEVRALDIK

Açıklamasında perakende sektöründeki gelişmelere de değinen Kurtul, "İndirimli gıda perakendeciliğinden çıkarak, Diasa'nın hisselerini sattık. Sabancı olarak fark yaratabileceğimize inandığımız süpermarket alanında ise Carrefoursa'daki hissedarlık oranımızı yüzde 50.8'e yükselttik. Bu şekilde yönetimi ortağımızdan devraldık" dedi.

FIRSATLARA BAKIYOR

Teknoloji marketleri alanında yeni satın alma fırsatlarını değerlendirdiklerini belirten Kurtul, "Teknosa kârlılığını artırıyor. Gelirleri de yüzde 36 arttı. Teknosa olarak bu yıl dokuz mağaza daha açarak sayımızı 292'ye ulaştırdık" diye konuştu.

DEV PROJELER ÇİMENTOYA YARAR
Çimento pazarında iç piyasada ciddi potansiyel olduğunu kaydeden Zafer Kurtul, şöyle konuştu: "Çimento şirketlerimizin yer aldığı bölgelerde, önemli altyapı projeleri güçlü talep yaratıyor. Akçansa 3. Köprü'nün Avrupa tarafına ve köprüyle bağlantılı otoyollara 1.2 milyon metreküp hazır beton tedariki gerçekleştirecek. Akçansa ve Çimsa bu yılın ilk yarısında olumlu yurtiçi talepten faydalandılar. Gelirleri de yılın ilk yarısında yüzde 13 arttı."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabancı'nın kârı 1 milyar lirayı aştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN