Enerji maliyetlerine 300 milyon dolarlık Mısır etkisi

Giriş Tarihi: 30.8.2013

Mısır'daki darbe ham petrol fiyatlarını zirveye çıkardı. Bakan Yıldız, "Enerji maliyetimiz 300 milyon dolar arttı" dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Mısır'daki olayların Türkiye'nin enerji maliyetlerini artırdığını belirtti. Yıldız, Mısır'da başlayan olayların Türkiye'ye 300 milyon dolar ek maliyet getirdiğini açıkladı.

113 DOLARA ÇIKTI

Ankara'da Sincan, Çamlıdere, Ayaş ve Kızılcahamam'daki 4 jeotermal kuyuyu üretime açan Yıldız, enerjideki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mısır'da yaşanan darbenin ardından, ham petrol fiyatlarının 103'ten 113 dolara tırmandığını hatırlatan Bakan Yıldız, şöyle konuştu: "Mısır uzak, bize bir etkisi olmaz diye düşünmemek lazım. Şu ana kadar bize, 300 milyon dolarlık bir maliyeti oldu. Siyasi istikrarsızlıklardan kaynaklanan yapılanmalar olumsuz algılandığı için maliyetleri artırıyor. Hem doğalgaz hem de petrol ve ürünlerinde maliyetlerimizi zorlayacak siyasi unsurlar var."

TÜK ETİMDE REKOR
Önceki gün aşırı sıcaklar nedeniyle elektrik tüketiminde rekor yaşandı. Yıldız, önceki gün 768 milyon kilovatlık tüketimle bu yılki en yüksek seviyeye ulaşıldığını bildirdi.

KÖMÜR İÇİN ÇİN'LE TEMASTAYIZ
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Afşin-Elbistan kömür havzasında yapılacak santral konusunda Çin'in durumuna ilişkin değerlendirmeler yaptı. Yıldız, "Bir temas var, başladı. Gerçekten B planını hemen uygulamaya koyduk" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enerji maliyetlerine 300 milyon dolarlık Mısır etkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN