Türkiye'nin en iyi haber sitesi

116 $'lık fiyat tüketimi düşürür

Giriş Tarihi: 3.9.2013

Enerji Bakanı Taner Yıldız, 116 $'a çıkan petrol fiyatının yüksek olduğunu belirterek "Tüketim düşer" dedi

Mısır'da darbe, Suriye'de kimyasal silah kullanılmasının ardından ABD öncülüğündeki güçlerin bu ülkeye müdahale edebileceği yönündeki beklentiler petrol fiyatlarını zirveye taşıdı. Varil başına 116 dolara kadar çıkan petrol fiyatı halen 114 dolar seviyesinde. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Şu anda Türkiye'nin petrol talebi devam ediyor ama devamı için fiyatın 10 dolar düşmesi gerekiyor. Bu fiyat da sürdürülebilir değil" dedi. Dünyada ve Türkiye'de petrol tüketiminin aşağı düşmeden fiyat mekanizmasıyla korunması gerektiğini kaydeden Yıldız, şöyle devam etti: "Ben fiyatların (varil başına) 150 dolar seviyesini bulmasının mümkün olmayacağına inanıyorum. Bulduğu takdirde zaten büyümeler dip yapar. Bu fiyatların daha fazla artmaması hatta düşmesi lazım. Varil başına petrol fiyatının 115-116 doların sürdürülebilir olmadığını söylüyorum. Bu seviyeler sürdürülürse petrol tüketimi düşer."

KIŞIN SIKINTI OLMAZ

Yıldız, Abu habi'nin devlet şirketi TAQA'nın 2014'e ertelediğini açıkladığı Afşin Elbistan'a yapılacak proje için Güney Kore ve Çin ile görüşmelere başladıklarını kaydetti. Yıldız, kış ayları için de elektrikte sıkıntı öngörmediklerini kaydetti.

RUSYA'DAN AVRUPA'YA KIYAK
Rusya'nın Avrupa'ya sattığı doğalgazın fiyatı ağustosta 375 dolara geriledi. Fiyat ocak-mayıs döneminde bin metreküp başına 400 dolar düzeyindeydi. Gazprom yetkilisi, ağustosta bir önceki yılın aynı ayına göre Avrupa'ya 12.9 milyar metreküp doğalgaz ihraç edildiğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
116 $'lık fiyat tüketimi düşürür
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN