Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En büyük rezerv için çalışmalar hızlandı

Giriş Tarihi: 3.9.2013 14:53

Kastamonu Hanönü’nde, Türkiye’de özel sektör tarafından bulunan en büyük bakır rezervini çıkarma çalışmaları hızla ilerliyor.

İlbak Holding kuruluşu olan Asya Maden tarafından yürütülen çalışmalarda sona yaklaşılıyor, ÇED Olumlu belgesi alınmış olup, bu konuda İlbak Holding yöneticisi Murat İlbak; "İki yıldan bu yana Türkiye'de özel sektörün tarafından bulunan en büyük bakır rezervini Türk ekonomisine kazandırmak için yaptığımız yatırımda artık sona yaklaşıyoruz" dedi.

İlbak, yurtdışından konuyla ilgili uluslararası kuruluşların (DMT/IMC/TÜV) yaptığı çalışmalar hakkında bilgi vererek "Türk ekonomisi için çok önemli bu rezervin kullanıma girmesi amacıyla yaptığımız çalışmalarda, maden sahasına ulaşım için 30 km yol yapıldı. 55.000 metrelik sondajdan sonra 2.000 hektarlık jeolojik harita hazırlandı. Bu çalışmalar sonunda 24.500.000 ton görünür ve 12.000.000 ton muhtemel bakır rezervi olduğu ortaya çıktı. Türkiye'nin bakır konusundaki cari açığı 4 milyar dolar. Bu rezerv bu açığı önemli oranda olumlu etkileyecek. İlbak Holding kuruluşu Asya Maden'in bu rezervi işlemesi sonucunda Türkiye bakır ihtiyacının yaklaşık yüzde 10'u karşılanacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük rezerv için çalışmalar hızlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN