Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk-İş'te Kumlu gitti Atalay geliyor

Giriş Tarihi: 3.9.2013
Türkiye'nin en büyük işçi sendikaları konfederasyonu Türk-İş'te başkan Mustafa Kumlu istifa etti.Kulislerde Kumlu'nun Sendikalar Yasası'nın çıkarılması sırasında TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile 'gizli bir anlaşma' yaptığı, işçilerin haklarını korumadığı, bu nedenle de yönetimin tepkisini çektiği iddia ediliyor. Kumlu'nun istifasıyla gün yüzüne çıkan gerginliğin 2 yıldır sürdüğü belirtiliyor. Kumlu'nun yerine başkan adayı olarak Demiryolİş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay'ın ismi geçiyor.

2 YILLIK SÜREÇ

Kumlu istifasını duyurduğu yazılı açıklamasında şöyle dedi: "Türk-İş'in yüksek çıkarları benim için önemlidir. Bu önem gereği, yönetim kurulu içinde yaşanan problemlerin aşılmasındaki en önemli görevin bana ait olduğu inancını taşıyor, bu temenniyle Türk-İş Genel Başkanlığı'ndan istifa ediyorum." Kumlu, 2011'de yapılan Türk-İş Genel Kurulu'nun hemen ardından, yönetimde başlayan huzursuzluğun, zaman içinde giderilemeyecek bir noktaya getirildiğini söyledi. Kumlu, bunun Türk-İş'e zarar verir hale geldiğini belirtti.

VERİ MLİ ORTA M YOKTU

Kumlu'nun istifasını değerlendiren Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak ise "Bu istifa zaten bekleniyordu. Sendikalar Yasası çıktığından bu yana yönetim içinde çok ciddi bir huzursuzluk vardı. Bu da verimli çalışma ortamını engelliyordu" dedi. Kavlak, Türk-İş Mali Sekreteri ve Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay'ın yeni genel başkan olacağına yönelik iddialara da "doğrudur" dedi. Demiryol-İş Sendikası Genel Başkanı Ergün Atalay ise yeni başkan adayı olarak isminin geçmesine "Daha öyle bir şey yok" yanıtını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk-İş'te Kumlu gitti Atalay geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN