'Büyükler şeffaf olmalı'

G-20 Zirvesi'nde konuşan Başbakan Erdoğan, "Gelişmiş ekonomiler genişletici para politikalarından çıkış sürecinde şeffaf olmalı" dedi

Giriş Tarihi: 6.9.2013
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gelişmiş ekonomilerin genişletici para politikalarından çıkış sürecinin koordinasyon ve işbirliği içinde yürütülmesinin önemli olduğunu söyledi.

SÜRECE ÖZEN GÖSTERİLMELİ

Rusya'nın St. Petersburg kentinde düzenlenen G-20 Liderler Zirvesi'nin "Büyüme ve Küresel Ekonomi" konulu çalışma oturumunda konuşan Başbakan Erdoğan, "Çıkış stratejilerinin yayılma etkileri konusunda duyarlı olunmalı ve şeffaf bir iletişim stratejisi izlenmeli. Bilhassa çıkışın zamanlaması ve hızı dikkatli biçimde ayarlanmalı. Bu sürecin yükselen piyasa ekonomilerinin büyüme ve istikrar hedeflerine zarar vermeden yürütülmesine özen gösterilmeli" dedi. Eşbaşkanlığını Türkiye ve Avustralya'nın üstlendiği Uluslararası Mali Sistem Reformu Çalışma Grubu'nun önemli adımlar attığına dikkat çeken Erdoğan, "Güçlü, sürdürülebilir ve dengeli büyüme hedefine ulaşmada, uluslararası mali sistemin yeniden yapılandırılması hayati öneme sahiptir" şeklinde konuştu.

ORTA VADELİ PROGRAMLAR

Finansal reformlarla birlikte kredi derecelendirme kuruluşlarına olan bağımlılığın da azaltılmasının önemini vurgulayan Başbakan Erdoğan, Türkiye'de uygulanan orta vadeli programların başarısına ilişkin şunları söyledi: "Güvenilir orta vadeli programlar, ekonomilerin hızla toparlanmasında ve istihdamı artırmada kilit önem taşıyor. Orta vadeli kamu maliyesi stratejilerinin, özellikle gelişmiş ülkelerce, disiplinli ve kararlı şekilde uygulanması önemli. Türkiye'de iyi tasarladığımız ve kararlılıkla uyguladığımız orta vadeli programlar, büyümede, istihdamda, kamu maliyesi göstergelerinde ve piyasada güvenin artmasında kritik rol oynadı."

IMF KOTA FORMÜLÜ

Erdoğan, IMF kota formülünün ve 15'inci Genel Kota Gözden Geçirmesi'nin Ocak 2014'e kadar tamamlanması gerektiğini kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Büyükler şeffaf olmalı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN