Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'nın emlak şampiyonu Türkiye

Giriş Tarihi: 15.9.2013

Knight Frank'ın hazırladığı konut fiyat endeksinde Türkiye yüzde 12.2'lik artışla dünya 6'ncısı, Avrupa'nın da lideri oldu. Dubai'nin ilk sırada yer aldığı sıralamada konutun kaybedenleri tarafında ise Avrupa ülkeleri var

Avrupa ekonomisi, krizden çıkış sinyali verse de gayrimenkul fiyatları düşmeye devam ediyor. İngiliz gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank'ın Küresel Konut Fiyat Endeksi raporunda 2012 ile 2013'ün ilk yarısı değerlendirildi. Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika'nın bulunduğu BRICS ülkeleri ile Kolombiya, Endonezya, Türkiye gibi ülkelerin yer aldığı CIVETS'te yükseliş yaşanırken, Avrupa ve ABD'de düşüş dikkat çekti.

Dünya sıralamasında 6'ncı

Knigth Frank'ın raporunda yer alan 55 ülkenin 37'sinde fiyatlar arttı. Raporda bir yılda konut endeksinin yüzde 2.4'lük artış gösterdiği kaydedildi. Konut piyasasının şampiyonu ise yüzde 21.7 ile "gökdelenler diyarı" Dubai oldu. Dubai'yi yüzde 19.1 ile Hong Kong 15.4 ile Tayvan, 14.8 ile Çin, 12.7 ile Kolombiya, yüzde 12.2 ile Türkiye takip etti. Dünya liginde 6'ncı olan Türkiye, Avrupa lideri oldu. Rusya listeye yüzde 6.4 ile 15'inci, Hindistan ise yüzde 5.9 ile 17'nci olarak girdi. Konut piyasasının kaybedenlerinin neredeyse tamamını Avrupa ülkeleri oluşturdu. Kaybedenler kulübündeki liderliği ise yüzde 11.5'le Yunanistan aldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'nın emlak şampiyonu Türkiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN