Karkim Kuzey Irak'ta petrolden kazanacak

Giriş Tarihi: 17.9.2013

CLK Holding, satın aldığı Karkim'in kârını bir yılda yüzde 265 artırdı. Başkan Murat Çelik, Kuzey Irak'a açıldıklarını söyledi

Geçtiğimiz günlerde holdingleşen ve ismini CLK olarak değiştiren Karkim, Kuzey Irak'ta dünyanın dev petrol şirketlerinin tedarikçisi oldu. 5 yıllık kalkınma planı çerçevesinde 186 milyar dolarlık yatırım bütçesi ayıran Kuzey Irak'ta, petrol üreticisi şirketlere üretim yapan Karkim, yağ benzeri malzemeyle kârını yüzde 265 artırdı. CLK Holding Başkanı Murat Çelik, "Karkim'in satın alınması sırasında Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek hisse değerinin yüzde 20 fazlasına çağrı yapmıştık. Şimdi geldiğimiz noktada bizlere güvenen ve hisseleri elinde tutan yatırımcılarımız 4 kat daha kârlı bir şirketin ortağı haline gelmiş oldu" dedi.

YURTDIŞINDA ATILIM DÖNEMİ
Çelik, geçen yılın ilk 6 ayında 18 kuyuya hizmet veren şirketin işlerinin yüzde 67 arttığını ve kuyu sayısının 30'a yükseldiğini söyledi. Şirketin bu yıl en büyük girişiminin ise yurtdışına açılmak olduğunu vurgulayan Çelik, şunları anlattı: "Karkim, Bölgesel Kürt Yönetimi Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nın 27 Haziran 2013 tarihli onayı ile bu bölgede faaliyet gösterme yetkisi aldı. Bunun dışında 4 ülkede hazırlık çalışmalarını sürdürüyor. Çok yakında kârlı ve büyüme potansiyeli yüksek yeni yatırımlarımızı da ortaklarımızla paylaşarak bize duyulan güvene layık olmaya devam edeceğiz." Tekstil sektöründeki 35 yıllık deneyiminin ardından enerji sektöründeki fırsatları değerlendiren Çelik, başarı grafiklerini daha da yükselterek sürdürmeyi hedeflediklerini söyledi.

4 MİLYONLUK KâR TAAHHÜDÜ
Murat Çelik, yatırımcılarına satın aldıkları Çelik İplik için yıllık 4 milyon TL kâr taahhüdü verdiklerini hatırlattı. Çelik, şu değerlendirmeyi yaptı: "Henüz yılın yarısına gelmiş olmamıza rağmen 2 milyon 944 bin TL kâr açıklayarak taahhüt ettiğimiz tutarın yüzde 74'ünü gerçekleştirdik. Sondaj akışkanları alanında faaliyet gösteren grup şirketimizin solo net dönem kârı da yüzde 131 artarak 1 milyon 518 bin TL'ye ulaştı. Konsolide bazda net kârımız yüzde 265 artarak 2 milyon 400 bin TL olarak gerçekleşti. Ayrıca konsolide net satışlarımız yüzde 698 arttı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karkim Kuzey Irak'ta petrolden kazanacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN