"Fed, gelişen piyasaları sevindirdi"

Giriş Tarihi: 19.9.2013 12:12 Güncelleme Tarihi: 19.9.2013 12:13

ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Karabulut, Amerikan Merkez Bankası (Fed) kararlarına ilişkin "Başçı kur tahmini ve özgüveni sonrası takdir toplarken, 2013 yılındaki uygulamaları nedeniyle de eleştirilen Başçı kur politikası konusunda 'krallığını' ilan edebilir" dedi.

AA muhabirinin Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) toplantısı karalarına ilişkin sorularını yanıtlayan Karabulut, gelişen piyasaların Fed
maratonuna devam edeceğini belirterek, "Beklenen olmadı ve parasal genişlemenin aynı hızla devam edebileceği belki de 2014'e sarkabileceği belirtildi. FOMC açıklamalarında Amerikan ekonomisinin hala yeteri kadar bir düzelmenin olmaması nedeniyle devam dedikleri anlaşılıyor, özellikle son açıklanan tarım dışı istihdam verisi ve istihdamdaki katılımın zayıf olması etkili olmuş gibi görünüyor. Özellikle bir önceki FOMC toplantı tutunaklarında piyasanın yeterince sıkılaştığı ve bu durumun harcama ve büyümeyi negatif etkileyebileceğini vurgulamıştı" değerlendirmesini yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Erdem Başçı'nın Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'nda yıl sonuna ilişkin kur tahminlerine de değinen Karabulut, "Sayın Başçı üzerine basa basa 'bana güvenin USDTRY 1,92 seviyesi yıl sonunda görülebilir, eğer USDTRY'de 1,92 görülmezse neden görülmedi diye bana sorarsınız' demişti.

Fakat belki yıl sonu olmadan bu seviye görülebilir. Daha önce birçok defa belirtilen dolarda 1,99-2,08 bandı aşağı yönlü kırıldı. Yukarı yönlü
hareketler olasa da, ABD'nin piyasanın sıkılaşması nedeniyle ve bunun büyüme, harcama ve istihdam piyasalarına negatif etkisi nedeniyle bir süre parasal genişleme tartışmaları askıya alınabilir ki bu da 2 ila 1,86 bandını işaret etmekte" diye konuştu.

"Başçı kur politikası konusunda 'krallığını' ilan edebilir"

Merkez Bankası Başkanı Başçı'nın isabetli tahmininin önümüzdeki dönemde piyasalardan övgü toplayacağına işaret eden Karabulut şunları kaydetti:

"TCMB'nin bu kadar kendine güvenerek 1,92 seviyesini işaret etmesi piyasalar tarafından defalarca eleştirilmişti. Ayrıca Salı günü açıklanan TCMB faiz kararlarında, faizlerin, rezerv opsiyon katsayısı (ROK) ve döviz munzamlarının değiştirilmemesi Merkez'in kendine ne kadar güvendiği de gösterdi. Geçen yılki uygulamaları nedeniyle en başta tartışılan ve eleştirilen Başçı kur tahmini ve özgüveni sonrası takdir toplarken, 2013 yılındaki uygulamaları nedeniyle de eleştirilen Başçı kur politikası konusunda 'krallığını' ilan edebilir."

Egemen Candır

İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır ise "Dolar/TL'de kritik 1,9850'nin altına hareketler sert gerçekleşirken altında
1.350 dolar/ons'un üzerine hareketler görüldü. Genel olarak bu durum Fed toplantısı sonrası başta Türkiye olmak üzere küresel gelişen piyasalarda olumlu karşılanarak yükselişlere neden olabilecek gibi görünüyor" dedi.

Candır, FED'in dün gerçekleşen FOMC toplantısında parasal genişlemede herhangi bir değişiklik yapılmadığını dile getirerek, "Fed Başkanı Ben
Bernanke'nin yorumu, Fed'in yıl sonu büyüme beklentilerinin biraz yüksek olduğu ve bu beklentilerin karşılanamayabileceği yönünde. Aynı zamanda ABD'deki harcama kesintileri gibi hükümet politikalarının büyümeyi yavaşlattığını ve işsizliğin yüksek seviyelerde kaldığını belirterek FED'in gevşek kalmaya devam edeceğinin sinyalini verdi" diye konuştu.

Piyasaların çoğunluğunun bu toplantıda Fed'den minimum 10 milyar dolar azaltma beklediğini aktaran Candır, "Herhangi bir değişikliğe gidilmemesi ve endişe içeren açıklamaların gelmesi küresel çapta bir dolar zayıflamasına neden olmakta.

Duruma bakıldığında, Dolar/TL'de kritik 1,9850'nin altına hareketler sert gerçekleşirken altında 1.350 dolar/ons'un üzerine hareketler görüldü. Genel olarak bu durum FED toplantısı sonrası başta Türkiye olmak üzere küresel gelişen piyasalarda olumlu karşılanarak yükselişlere neden olabilecek gibi görünüyor" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Fed, gelişen piyasaları sevindirdi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN