Fed kararları bizi etkilemez

Başbakan Yardımcısı Babacan, Fed'in tahvil alımlarını kısarak dünyada bol likiditeye "dur" demesinin Türkiye'yi etkilemeyeceğini söyledi ve ekledi: Yeter ki gelişmekte olan ülkeler akılcı, makroekonomik politikalar uygulasın

Giriş Tarihi: 19.9.2013
Dördüncüsü düzenlenen İstanbul Finans Zirvesi başladı. SABAH'ın sponsor olduğu zirvenin açılışında konuşan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, gelişmekte olan ülkelerin ABD Merkez Bankası Fed'in aldığı kararlardan etkilenmeyeceğini söyledi. Gelişmekte olan ülkelerin nüfus yapısı ve rekabet gücünün büyük üstünlük olduğuna işaret eden Babacan, "Yeter ki gelişmekte olan ülkeler akılcı, makroekonomik politikalar uygulasın" dedi.

BÜTÇEDEN TAVİZ YOK

Yaklaşan seçimler nedeniyle bütçeden taviz verilmeyeceğini belirten Babacan, "Seçim geliyor, birilerince 'hükümet kesenin ağzını açacak' yorumu yapılıyor. İlk seçimimiz değil ki bu, biz çok seçime girdik. Hiçbirinde disiplinden taviz vermedik. Bu tavrımız aynen devam edecek. Cari açığımız çok, bir de buna bütçe açığı eklenirse Allah korusun finansal ve ekonomik istikrar zarar görebilir" diye konuştu.

OVP BAYRAMDAN SONRA

Kurban Bayramı'ndan sonra yeni Orta Vadeli Programı açıklayacaklarını söyleyen Babacan, büyüme rakamlarıyla ilgili de değerlendirmelerde bulundu. Babacan, şöyle konuştu: "Büyüme iyi ama kalitesiyle ilgili bazı endişelerim var. Sadece büyüme tablolarına bakınca onlar fena değil. Kaliteli iyileştirme için daha fazla çaba harcamamız gerekecek. Türkiye olarak kazanıp sonra harcamamız gerekiyor. Sadece borçlanarak yaşanan bir refahın sürdürülebilir olmayacağını unutmamak lazım." Bankaların kredileri ve iç tüketim ile ilgili endişeleri olduğunu, alınan tedbirlerle cari açığın düştüğünü anlatan Babacan, "Cari açıkla ilgili yapısal alanda önemli adımlar atılması gerek. Dışa bağımlılığı azaltmak için özellikle enerji alanında yerli kaynaklara yönelinmesi lazım" diye konuştu. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, zirvede katıldığı oturumda da soruları yanıtladı. Babacan, Ziraat ve Halkbank'ın katılım bankası kurma çalışmalarının 2014'te şekilleneceğini düşündüğünü söyledi.

BORSANIN HALKA ARZI 2015 SONU
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Borsa İstanbul'un halka arzına ilişkin olarak da "Bu konudaki takvimimiz biraz zamana yaygın. Yani ilk halka arz belki 2015 sonu gibi olabilir" dedi.

ÜMİT EDİYORUM % 4 BÜYÜME GERÇEKLEŞİR
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 2013 büyümesinin yüzde 4'ten aşağı revize edilip edilmemesi gerektiği konusunda "Tartışmalar genelde yüzde 3-4 arasında. OVP'de yüzde 4 olarak ortaya konmuştu. Şimdi ilk yarıda ortalama yüzde 3.7 geldi. Bu yüzde 4'e daha yakın bir rakam. Öncesinde yüzde 3'e daha yakın bir tahmin vardı, şimdi yüzde 4'e daha yakın bir tahmin var. Ümit ederiz ki yüzde 4'e yakın tahminimiz gerçekleşsin" dedi.

İNOVASYON MERKEZİ İSTİYORUZ
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, küresel firmaların, inovasyon merkezlerini İstanbul'a kaydırdığına işaret ederek, ihracatçılar olarak İstanbul'u bir inovasyon merkezi olarak düşlediklerini kaydetti. Büyükekşi, İstanbul'un hem ulaşımın hem de ticaretin doğal merkezi olduğunun altını çizdi.

İLGİ ODAĞI OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, Fed'in daralma stratejisine dair beklentilerin gelişmekte olan ülkelere etkisini kaybetmekte olduğu iddiasına katılmadığını dile getirdi. Halkbank Genel Müdürü Aslan, yapısal sorunlarını azaltmış, borçluluk düzeylerini aşağı çekmiş ve bütçe performansı iyi olan ülkelerin ilgi odağı olmaya devam edeceğini kaydetti.

WASHİNGTON'A FİNANS MERKEZİ ÇIKARMASI
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan, İstanbul'un uluslararası finans merkezi pozisyonunu güçlendirmek için son dönemde sevindirici gelişmeler olduğunu belirtti. Finans merkezinin kalıcı olması gerektiğinin altını çizen Turhan "Öncelikle önümüzdeki ay IMF-Dünya Bankası toplantıları sırasında Washington DC'de gerçekleştireceğimiz bir etkinlikle dünyaya da duyurmaya çalıştığımız sevindirici bir olay var. Dünya Bankası, Amerika Birleşik Devletleri dışında İslami finans araştırmaları konusundaki ilk ve tek merkezi İstanbul'da kuruyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fed kararları bizi etkilemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN