Fed'den para basmaya devam kararı

Fed Başkanı Bernanke şaşırttı ve varlık alımını sürdüreceğini söyledi. Gerekçe olarak ekonominin iyi durumda olduğuna yönelik yeterince 'delil' bulunmadığı gösterildi. Böylece tahvil alımı azaltılması da yeni başkana kaldı

Giriş Tarihi: 19.9.2013
ABD merkez bankası Fed, krizin başından bu yana sürdürdüğü parasal genişleme politikasını değiştirmedi ve 'bol paralı günlere devam' dedi. Aylık tahvil alımlarını 10 milyar dolar azaltması beklenen Fed'in Başkanı Ben Bernanke, son toplantısında aldığı kararla tahvil alımını 85 milyar dolarda bıraktı. Kararda ekonominin iyi durumda olduğuna yönelik yeterince 'delil' olmadığı sebep olarak gösterildi. Düzenlediği basın toplantısında büyüme rakamlarının yeterince iyi olmadığına vurgu yapan Bernanke, "Ortalama talepte yeterince gelişme yok" dedi. Federal Açık Piyasa Komitesi'nden yapılan açıklamada ise "Komite, tahvil alımlarının yavaşlatılmasından önce daha fazla kanıt görmeyi bekleme kararı aldı" denilirken, yakın gelecekte para politikasını sıkılaştırabileceği de belirtildi.

BÜYÜME HIZI DÜŞER
Aşağı yönlü risklerin azalmış olmasına karşın, finansal şartların sıkılaştırılmasının büyümeyi olumsuz etkileyeceği belirtildi. Fed, 2013'e yönelik büyüme beklentisi üst sınırını hazirandaki yüzde 2.6'dan 2.3'e düşürürken, yüzde 2 ile yüzde 2.3 arasında bir büyüme öngördü. 2016 yılına yönelik büyüme beklentileri ise yüzde 2.5-3.3 arasında olurken, işsizlik ise yüzde 5.4-5.9 arasında olacağı tahmininde bulunuldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fed'den para basmaya devam kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN