Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Madenlere çevre neşteri vuruldu

Enerji Bakanlığı, madenlere el attı. Bakanlık, çevreye zarar verme riski barındıran 2 milyon hektar alanı üretime kapattı

Giriş Tarihi: 19.9.2013
Uzun süredir çevre sorunlarıyla gündeme gelen Türkiye'nin maden kaynaklarına Enerji Bakanlığı, çevre neşteri vurdu. Maden alanlarının ruhsatlandırılması ve izinlerinden sorumlu kurum olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü, son çıkarılan kanundan sonra yurdun çeşitli bölgelerindeki ruhsat alanlarını yeniden incelemeye aldı. Türkiye'yi tarayan bakanlık, 20 Yalova büyüklüğünde 2 milyon hektarlık alanı özellikle çevreye zarar verme riski barındıran kum, çakıl ve mıcır üretimine ve ruhsatlandırılmasına kapattı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, son çıkarılan Maden Kanunu'nda aramaların dışında çevreyi de önemli bir parametre olarak kabul ettiklerini belirterek, şöyle konuştu: "Çevreye rağmen değil, çevreyle uyumlu bir madencilik anlayışını ortaya koyduk. Biz, enerji yatırımlarında hiçbir zaman çevreye çevrimdışı kalmayız."

RUHSATA KAPATILAN 21 İL BULUNUYOR
Ruhsata kapatılan iller arasında Kocaeli, Malatya, Mersin, Uşak, Gaziantep, Sivas, Ağrı, Rize, Artvin, Afyon, Karaman, Ordu, Hatay, Diyarbakır, Tunceli, Çankırı, Gümüşhane, Giresun, Elazığ, Ardahan ve Zonguldak var.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madenlere çevre neşteri vuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN