Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yatırım kredileri artırılsın

Giriş Tarihi: 21.9.2013
Hükümetin, üç yıllık hedeflerini içeren Orta Vadeli Program'dan (OVP) uluslararası sermayeyi teşvik çıktı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "sermayenin daha nazlı olacağı" bir dönemin başladığını vurgulayarak, yabancı sermayeyi çekmek için iş ve yatırım ortamını iyileştiren ileri adımlar atılacağını söyledi. Bankaların kredi politikalarını eleştiren Yılmaz, "Parası, varlığı olana kredi veriyorlar. Kredilerin kompozisyonu tartışılmalı. Biz tüketici kredilerinin aşırı artmasını istemiyoruz. Yatırıma dönük krediler artmalı" dedi.

"BANKALARIN ELİ SIKI"
İş dünyasına karşı elini sıkı tutan bankalara yönelik eleştirilerine Bakan Yılmaz da destek verdi. Yılmaz, "Bizde proje finansmanı yeterince gelişmiş değil. Bankacılık sistemi teminat bazlı çalışıyor. Zaten parası, varlığı olana kaynak üreten bir sistem var. Biz tüketici kredilerinin aşırı artmasını istemiyoruz. Yatırıma dönük kredinin artmasını istiyoruz" uyarısında bulundu.

SERMAYE ARTIK NAZLI OLACAK
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz "Parası olana kredi veriyorlar, yatırıma değil" diyerek bankalara yüklendi. Yılmaz ayrıca parasal genişlemenin azalacağı yeni dönemde sermayenin daha nazlı olacağını da belirtti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yatırım kredileri artırılsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN