Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalekim çözümün meyvesi oldu

Giriş Tarihi: 22.9.2013

Çözüm süreciyle şirketlerin yatırım rotasına giren Güneydoğu'da en büyük adım Kalekim'den geldi. 5 milyon dolara mal olan fabrikada 30 kişiye istihdam sağlandı

Çözüm süreci ve hükümetin teşvik paketleri Güneydoğu Anadolu'da meyve vermeye başladı. Bu doğrultudaki ilk adım Kale Grubu'ndan geldi. Grup, 5 milyon liralık yatırımla Mardin'de Kalekim bünyesinde yapı kimyasalları fabrikası açtı. Fabrikada, bölgenin yapı kimyasalları pazarına yönelik ekonomik, standart ve teknik yapıştırıcıların yanı sıra ısı yalıtımı ürünleri üretilecek. Güneydoğu'da yatırım için ön fizibilite çalışması yapan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ve oda üyeleri Kalekim fabrika açılışına katıldı. Açılışta konuşan Kale Grubu ve İSO Meclis Başkanı Zeynep Bodur Okyay, yatırımı bölgedeki mevcut ve potansiyel pazar ihtiyacını karşılamak amacıyla 5 yıllık planları çerçevesinde hayata geçirdiklerini söyledi.

isTİHDAM ARTACAK

Okyay, "Bu fabrikayla rekabet gücümüzü artıracağız. Bölgeye yakın olan Ortadoğu, Arap ülkeleri, Türk Cumhuriyetleri ve özellikle de Kuzey Irak'a yönelik satış potansiyelimizi yükselteceğiz" dedi. Zeynep Bodur Okyay, fabrikanın sağladığı lojistik avantajdan dolayı grubun bölgedeki üssü olacağını söyledi. Önümüzdeki süreçte tesiste su yalıtımı malzemeleri de üretecekleri bilgisini veren Zeynep Bodur Okyay, "İlk etapta 30 kişiyi istihdam ettiğimiz fabrikada istihdamımız hızla artacak" diye konuştu.

TEŞVİKTEN 12 YIL YARARLANACAK
Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, şehirde yatırım yapanların 12 yıl sigorta primi ödemeyeceğini söyledi. Tutaşı, "Yatırıma gelenlere kendi fabrikamızı kuruyormuş gibi yardımcı olacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalekim çözümün meyvesi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN