Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanal kargoya gözaltı

Giriş Tarihi: 24.9.2013

Hızlı kargo ile yurtdışından yapılan ticaret mercek altında. Bazı şirketlerin kargo eşyasını ihracat malı gösterip, devletten haksız KDV iadesi alıp almadığı inceleniyor

Uluslararası taşımacılık yapan bazı şirketlerin, kargo eşyalarını ihracat malı gibi göstererek devletten haksız yere KDV iadesi aldığı iddiaları üzerine hükümet inceleme başlattı. Gümrük ve Ticaret Bakan Hayati Yazıcı, hızlı kargo firmalarına gümrük işlemi yapmak için 15 şirkete yetki verildiğini belirterek, usulsüzlük iddiaları konusunda müfettişlerin inceleme yaptığını açıkladı.

KDV OYUNU İNCELENİYOR

Bazı şirketlerin yurtdışından kargoyla getirdiği eşyaları unutulmuş gibi göstererek vergi vermediği ortaya çıktı. Kredi kartı harcamaları da takibe alındı. Maliye ile Gümrük ve Ticaret Bakanlıkları, yurtdışından yapılan alışverişler konusunda Kredi Kartları Merkezi'nden bilgi istedi. Kargo şirketleri aracılığı ile yurtdışından yapılan alışverişler mercek altında. Mevzuata göre, yurtdışında unutulan eşyalar 'hızlı kargo' sistemiyle ülkeye getiriliyor. Bu sistemle gelen eşya en fazla 75 euro olacak. Bazı şirketler değeri düşük gösterip bunları Türkiye'ye unutulmuş eşya olarak sokuyor.

YAZICI: MÜFETTİŞ İNCELEMESİ SÜRÜYOR
Bakan Yazıcı, bazı şirketlerin kargo eşyalarını ihracat ürünü gibi göstererek devletten haksız KDV iadesi aldığı yönündeki iddialar üzerine değerlendirme yaptı. Yazıcı, "Hızlı kargo firmalarına gümrük işlemleri yapmaları hususunda bakanlığımızca yetki veriliyor. 22 Ağustos itibarıyla yetkilendirilen 15 hızlı kargo firması bulunuyor. Konuyla ilgili olarak bakanlığımıza bağlı müfettişlerin incelemeleri devam ediyor" dedi.

MEVZUAT NE DİYOR?
KDV mevzuatındaki "Varış Yeri İlkesi"nden dolayı mal ve hizmetler tüketildikleri yerde vergiye tabi. İhracat durumunda ise malın ihraç edildiği ülkede KDV hesaplanmıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanal kargoya gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN