Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dev ihaleyi Çin kazandı

Giriş Tarihi: 26.9.2013 19:04 Güncelleme Tarihi: 26.9.2013 23:01
Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı sona erdi.

4 milyar dolarlık Uzun Menzilli Füze Savunma sistemi için Çin şirketi CPMIEC ile görüşülecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi, gündeminde yer alan konularda karar verdi.

Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamaya göre, uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi projesi kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti'nden CPMIEC kuruluşu ile değerlendirmeye esas teklif bedeli üzerinden, sistemlerin ve füzelerinin Türkiye'de ortak üretilmesi amacıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildi.

HÜRKUŞ seri üretilecek

Hava Kuvvetleri Komutanlığının 15 adet yeni nesil temel eğitim uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla TUSAŞ ile HÜRKUŞ uçaklarının seri üretimi için de sözleşme görüşmelerine başlanacak.

MİLGEM Projesi iptal

Bu arada, MİLGEM Projesi kapsamında 3 Ocak 2013 tarihli Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısında alınan karar da iptal edildi. Bu çerçevede 3'üncü ve 4'üncü gemiler İstanbul Tersanesi Komutanlığında inşa edilecek. İhale, kalan 4 gemi için tekrar edilecek.

Komite toplantısında ayrıca, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen çeşitli projeler kapsamında oluşan ihtiyaçların giderilmesi amacıyla çeşitli sözleşmelerde değişiklik yapılması ve kaynak tahsisi konularında müsteşarlığa yetki verilmesi kararlaştırıldı.

ABD, Rusya, Çin, Fransa-İtalya ortaklığı dev ihalede yarıştı. Kazanan Çin oldu.

Koç'a 1.5 milyar euroluk şok

Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin bugünkü toplantısında Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi (MİLGEM) projesi kapsamında 3 Ocak 2013 tarihinde alınan karar iptal edildi.

İptal edilen kararda, MİLGEM Projesi kapsamında üretilecek gemiler Koç grubuna ait RMK Marine tarafın yapılacaktı. Toplantıda alınan karara göre, ilk 2 gemi gibi 3'üncü ve 4'üncü gemiler de İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nda inşa edilecek ve kalan 4 gemi için ihale tekrar edilecek.

Koç Grubu'nun kazandığı Türkiye'nin ilk milli savaş gemisi (MİLGEM) ihalesiyle ilgili olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu iptal yönünde görüş bildirmişti.

Koç Grubu şirketi RMK Marine'nin kazandığı 1.5 milyar euro maliyetli MİLGEM ihalesi için gelen şikâyetler üzerine inceleme başlatılmıştı. Başbakanlık Teftiş Kurulu, ihalede usulsüzlükler olduğunu belirtip, iptal edilmesi yönünde görüş bildirmişti.

MİLGEM kapsamında, ilk inşa edilen Heybeliada'dan sonra Türkiye'nin ikinci milli savaş gemisi Büyükada da donanmaya teslim edilecek.

RMK Marine ise bu gemilere ek olarak 6 savaş gemisinin daha seri üretimini yapacaktı.

Türkiye'nin ilk milli savaş gemisi üretme projesi olma özelliğini taşıyan MİLGEM için iki büyük Türk tersanesi RMK Marine ve Dearsan yarışmıştı. Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin verdiği kararla ihale Koç Grubu'nda kalmıştı. İhaleye katılamayan diğer firmalar ise Başbakanlık'a başvururarak ihaleyle ilgili inceleme talep etmişti.

Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun incelemesi sonucunda ihalede kamu yararı oluşmaması nedeniyle iptal yönünde görüş bildirilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dev ihaleyi Çin kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN