Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tapuda koca baskısı

Bakanlığın 'aile konutu' uygulamasıyla tapuya koşan kadınlar geri adım attı. Bin 328 kadın baskı nedeniyle evdeki hakkından vazgeçti

Giriş Tarihi: 26.9.2013
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kadının oturduğu evde payı olduğunu kabul eden "aile konutu şerhi" uygulaması ataerkil kültürden veto yedi. Mart ayında yapılan düzenleme ve son torba kanun değişikliğiyle kadınlar "Evi üstüme yap" demeyi bırakıp tapuya başvurusunda bulunmuştu. Uygulama sonrasında başvurularda 3 kat artış görüldü. 2012'de bin 243 olan aile konutundaki şerh sayısı bu yılın 8 ayında 3 bin 700'e ulaştı. Ancak kadınların yasaya olan bu ilgisi eşlerin tepkisine neden oldu. Aile ve çevre tarafından da yadırganan kadınlar baskı nedeniyle başvurularını geri çekmek zorunda kaldı. 2011, 2012 ve Ocak-Ağustos 2013 döneminde bin 584 ailenin konut şerhinde değişiklik yapıldığı görüldü. Baskılar nedeniyle bin 328 kadın kendi isteğiyle 'aile konut şerhinin terki'ni istedi. Yani evindeki hakkından vazgeçti. 256 şerh ise satış, intikal, imar değişikliği, ihtiyati tedbir terki gibi işlemlerle kaldırıldı.

MUHTARLIK YETERLİ

Kadınların aile konutu şerhi yaptırmaları için evin aile konutu olduğunu kanıtlayan muhtarlıktan alınmış belge ve evlilik cüzdanıyla tapu müdürlüklerine başvurmaları yeterli oluyor.

Kocaların bask ısı galip
2012'de bin 243 aile konutu şerhi yapıldı. 2013'te ise bu rakam 8 ayda yaklaşık 3 kat artarak, 3 bin 700'e çıktı. Ancak bin 328 kadın daha sonra kendi isteğiyle aile konut şerhini terk etti. Bakanlık takip başlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tapuda koca baskısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN