Yıldız'dan 1.80'lik destek

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın 1.80 TL'lik dolar kuru tahminine Bakan Yıldız'dan destek geldi. Yıldız, "Bu durum 1 yıl sürerse Türkiye'nin enerji ithalatı 7 milyar dolar azalır" dedi

Giriş Tarihi: 26.9.2013
Doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarındaki zam baskısının kurdaki gelişmelere de bağlı olduğunu belirten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türk-İş'i ziyaretinde Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın önceki gün yaptığı 1.80 TL'lik dolar tahminine destek verdi. Akaryakıttaki artışın döviz ve hampetrol fiyatlarına bağlı olduğunu hatırlatan Yıldız, "Sayın Erdem Başçı'nın temennilerine, hesaplarına mutlaka katılıyorum. Çünkü 1.80'lik paritenin 1 yıl sürmesi Türkiye'deki maliyetlerin en az yüzde 12-13 azalması anlamına gelir. Bu da yaklaşık 7 milyar dolar demek" dedi. Akaryakıt fiyatlarındaki köpüğün bölgedeki olaylarla da ilgili olduğunu belirten Yıldız, "Özellikle Türkiye'nin etrafındaki siyasi istikrarsızlıkların bir an önce çözümlenmesini ve fiyatlar üzerindeki köpüklerin alınarak gerçek rakamlara dönülmesini temenni ediyorum" diye konuştu.

GAZA EKİMDE ZAM YOK

Doğalgazda zamsız bir kış geçirmek için çalıştıklarını belirten Taner Yıldız, "İnşallah ekim ayında da doğalgazı zamsız olarak kullanacağız" müjdesini verdi. Ahaber'de de canlı yayına katılan Yıldız, Barbaros Hayrettin Paşa petrol ve doğalgaz arama gemisinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onay vermesi halinde en erken üç hafta sonra Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesine geçeceğini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldız'dan 1.80'lik destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN