Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afrika'da büyük göç başladı

Mısır'da yaşanan askeri darbenin ardından Kuzey Afrika'nın üretim üssünden göç başladı. Aralarında Adidas ve Puma'nın da bulunduğu 50'den fazla marka, ülkenin siyasi geleceğine olan güvensizlik nedeniyle rotayı Etiyopya'ya kırdı

Giriş Tarihi: 28.9.2013
Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan siyasi istikrarsızlıklar ve bölgenin üretim üssü konumundaki Mısır'da yaşanan askeri darbe Kara Kıta'nın ekonomik yapısını sil baştan değiştirmeye başladı. Yaşanan gelişmeler son dönemde yıldızı parlamaya başlayan Orta ve Doğu Afrika ülkelerine yaradı. En ağır yarayı ise Mısır aldı. Eylül ayı içinde aralarında 12 bin kişiye istihdam sağlayan Adidas, George, Puma ve Newyorker gibi markaların da bulunduğu 50'ye yakın tekstil şirketi Mısır'da üretimden çekilme kararı aldı. Gerekçe olarak ülkenin siyasi geleceğine olan güvensizlik gösterildi. Yabancı markalar dışında İskenderiye'de üretim yapan 3 Türk markası da ülkeden benzer sebeplerle çekilmeye hazırlanıyor.

YATIRIMCI ÜRKTÜ

Konuyla ilgili SABAH'a konuşan Türkiye'nin Mısır'daki büyükelçilik yetkilileri, darbe sonrası küresel ekonomide ülkeye olan güvenin sarsıldığını ifade etti. 14 yıldır Mısır'da tekstil ve kimya sektörlerinde üretim yapan bir Türk firmasının sahibi de yılsonuna kadar ülkedeki tüm üretimlerini durduracaklarını ifade etti.

JAPONLAR DA ÇEKİLİYOR

Kendisi gibi üç Türk firmasının daha çekilme aşamasında olduğunu belirten işadamı, "Şu an olaylar durulmuş gibi gözükse de ülke içinde çok derin çatlaklar oluştu ve gerginliğin uzun yıllar devam edeceği düşünülüyor. Bu da yatırımcıyı ürkütüyor" şeklinde konuştu. Mısır'da sadece tekstil değil, birçok sektörde sıkıntı yaşanıyor. General Motors, Japon otomotiv devleri Toyota ve Suzuki de ülkeden çekilmeyi düşünen firmalar arasında yer alıyor. Darbe sürecinde 2 ay üretimlerine ara vermek zorunda kalan devlerin rotasında da yine Doğu Afrika ülkeleri var.

ÜRETİM ÜSSÜ FIRSATI KAÇTI
Mısır ucuz işgücü ve düşük enerji maliyetleri nedeniyle dünyanın birçok şirketinin radarına girmişti. Ciddi yatırım alan ülkede Türk müteşebbiler de ilk Organize Sanayi Bölgesi'ni hayata geçirmişti. Ancak Kahire'de de üretim son 6 ayda yüzde 40 oranında düştü.

ASYA DA DOĞU AFRİKA'YA KAYIYOR
Afrika içinde yaşanan büyük göçe Asya'dan da destek var. Son döneme H&M'den Adidas'a kadar onlarca marka yatırım rotasını Afrika'ya kaydırdı. Kıtanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden Tanzanya, Kenya ve Etiyopya yatırımcıların yeni adresi oluyor. Örneğin sadece Etiyopya'ya 2012'de 178, 2013'ün ilk 9 ayında ise 257 doğrudan yabancı yatırım geldi. Bu değişimde başta Bangladeş olmak üzere, Asya'daki üretim noktalarında yaşanan işçi ölümleri ve sağlıksız üretim koşulları ile artan maliyetler önemli rol oynuyor.

MISIR EKONOMİSİ ZORA GİRDİ
Mısır'da darbe sürecinden sadece yatırımlar değil, makro ekonomi de ağır yara aldı. Ülkenin döviz rezervi 36 milyar dolardan 13 milyar dolara kadar indi. Ülkenin petrol şirketlerine olan borcu katlanarak arttı. Kredi derecelendirme kuruluşları Mısır'ın notunu en alt seviyeye kadar indirdi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afrika'da büyük göç başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN